Gündem Haberleri

  Kuş gribi önlemleri

  Hürriyet Haber
  02.02.2006 - 14:24 | Son Güncelleme:

  İzmir'de Tarım Müdürlüğü ekipleri, Konak İlçesi'nde bir apartman çatısında ölü bulunan 10 güvercini kuş gribi şüphesiyle incelemeye aldı.

  Güngör Mahallesi Muhtarı Lütfiye Aykulteli, yaptığı açıklamada, 3 gün önce Bayramyeri 382 Sokak'taki bir apartmanın çatısında 10 güvercinin öldüğünü, apartman sakinlerinin durumu kendisine bildirmesinin ardından dün Tarım İl Müdürlüğü yetkililerini aradığını belirtti.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çatı katını ilaçladığını ve kuşları bir poşete koyduklarını bildiren Aykulteli, “Güvercinlerin öldüğünü dün söylememe rağmen Tarım İl Müdürlüğü'nden bugün gelip kuşları aldılar. Bu güvercinler kuş gribinden de ölmüş olabilir, bu kadar gecikme yaşanması kabul edilmez bir durum” dedi.
  Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ise ölü güvercinlerin kuş gribi şüphesiyle incelenmek üzere Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderileceğini bildirdiler.

  DİYARBAKIR

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Belediye Konuk Evi'nde, kuş gribine karşı yürütülen çalışmalarda görev alan belediye çalışanlarını kutlayarak, altın ve çiçekle ödüllendirdi.

  Kuş gribine karşı yürütülen çalışmalarda arzuladıkları sonucu elde etmiş olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Baydemir, ”Diyarbakır'da büyük bir performansla kuş gribiyle mücadele edildi. Bu çalışmada yüksek performans gösteren mesai arkadaşlarımı kutluyorum” diye konuştu.

  Zabıta Müdürü Reşat Bakan da Tarım İl Müdürlüğü ekipleriyle birlikte yürüttükleri çalışmalarda, Diyarbakır ve merkeze bağlı köylerde toplam 15 bin 696 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi.

  Öte yandan, Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde başlatılan itlaf çalışmaları devam ediyor.

  Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, yaptığı açıklamada, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri ile belediye personelinin 3 gün önce başlattığı çalışmalar kapsamında, bugüne kadar 3 bin kanatlı hayvanın itilaf edildiğini bildirdi.
  Çalışmaların hafta sonuna kadar süreceğini belirten Beyru, “İtlaf edilen kanatlı hayvan sayının 10 bine yakın olacağını tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımız duyarlılık göstererek ekiplerimize yardımcı oluyorlar. İtilaf edilen kanatlı hayvanların ücretleri, çalışmalarımızdan hemen sonra ödenecek” diye konuştu.

  ISPARTA

  Isparta'nın Senirkent İlçesi'nde, kuş gribi önlemleri çerçevesinde 9 bin 214 kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildirildi.
  İlçe Tarım Müdürü Mustafa Ali Özkan, yaptığı açıklamada, ilçe genelinde yalnızca Gençali Köyü'nde bir vatandaşın telef olan tavuklarından alınan numunede kuş gribine rastlandığını belirtti.

  Senirkent Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde ölü bulunan güvercinin, Konya'daki laboratuvarda incelendiğini, ancak bu hayvanda kuş gribi virüsüne rastlanmadığını ifade eden Özkan, Ortayazı ve Yassıören köylerinde ölü bulunan güvercin ve tavuklarla ilgili tahlil sonuçlarının henüz gelmediğini bildirdi.

  Gençali Köyü ve çevresinin kontrol altına alındığını kaydeden Özkan, “Gençali ile Büyükkabaca, Akkeçili, Karip ve Kayaağzı köyleriyle Tokat mevkiinde toplam 9 bin 214 kanatlı hayvan tedbiren itlaf edildi” dedi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı