Gündem Haberleri

  Kuş gribi nedeniyle markalı yumurta talebi arttı

  Hürriyet Haber
  20.01.2006 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Abalıoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu, kuş gribi nedeniyle tüketicilerin markalı ürünlere yöneldiğini belirterek, bayram sonrası yumurta talebinde yükselme yaşadıklarını belirtti.

  Abalıoğlu, kuş gribi hastalığının tüketicilerin bilinçlenmesi yönünde de sonuçlar yarattığına dikkat çekti. Sektörün şu anda kriz içinde olduğunu ve tüm tesislerin üretimlerini yarı yarıya düşürdüğünü belirten Abalıoğlu, entegre üretim ve markalı pazarlama yapan firmaların, bu krizden başarıyla çıkacağını öne sürdü.
  Son dönemde kanatlı etinin yanında yumurtada da önemli bir kriz yaşandığını ifade eden Abalıoğlu, Denizli'deki tesislerinde markalı olarak ürettikleri yumurtaya olan talepte yükselme gördüklerini ifade etti. Abalıoğlu, “Özellikle bayram sonrası markalı yumurtaya talepte önemli yükselme var. Büyük mağaza zincirleri de talepleri markalı ürünlere yönlendiriyor” dedi.

  -YATIRIM DURMAYACAK-

  Grup olarak Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde 23 milyon dolar maliyetle, entegre et tesisi kurduklarını ve 500 yetiştiriciyle anlaşma yaptıklarını belirten Abalıoğlu, yaşanan krize rağmen bu yatırımı durdurmayacaklarını ifade etti.
  Türkiye'nin tek çatı altındaki en büyük et entegre tesisini kurduklarını ifade eden Abalıoğlu, şunları söyledi:
  “Yatırım planlarımızda hiçbir değişiklik yok. Kuş gribi krizi fırsat olarak da değerlendirilebilir. Kanatlı eti pazarın yaklaşık yüzde 80'i kayıt dışıydı. Biz pilice 23 milyon dolar yatırırken sektördeki kayıt dışından korkuyorduk. Ancak kuş gribi olayı sonrası tüketici bilincinde hızlı bir yükseliş oldu. Artık insanlar, (biraz daha fazla ödeyip, sağlıklı ve güvenli ürün alırım) bilincine ulaştı. Gelecek için kayıt dışı korkumuz da kalmadı.”
  Tavuk etinin Türk halkı için vazgeçilmez olduğunu ve gelecek dönemde tüketimin hızla artacağını kaydeden Abalıoğlu, halkın bir süre sonra kuş gribiyle yaşamaya da alışacağını söyledi. Gelecekte köy tavukçuluğunun biteceğini ve tüketici tercihinin tamamen entegre tesislere yöneleceğini ifade eden Abalıoğlu, tüm yatırım planlarını bu öngörüler üzerine kurduklarını dile getirdi. Sektörde artık markaya yatırım döneminin başladığına dikkat çeken Abalıoğlu, 2006 yılında en büyük yatırımı marka tanıtımına yapacaklarını belirtti.
  Abalıoğlu, kuracakları tesiste hem beyaz, hem de kırmızı etin işlenebileceğini ifade ederek, kanatlı etinin yanında şarküteri ürünleri ve balık üretimi de yapabileceklerini, ilerideki dönemde hazır yemek üretimi yapmayı da planladıklarını sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı