Gündem Haberleri

  Kuş gribi müzakere sürecini etkilemez

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 02:04 | Son Güncelleme:

  İsveç’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Komisyonu Başkanı Barroso, kuş gribinin Türkiye ile Romanya’nın AB’ye üyelik müzakerelerini etkilememesi gerektiğini söyledi.

  /images/100/0x0/55eac1baf018fbb8f894bb47AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, kuş gribinin, Türkiye ile Romanya’nın AB’ye üyelik müzakerelerini etkilememesi gerektiğini söyledi. Barroso, İsveç’in başkenti Stockholm’de gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş gribiyle muhtemel üyelikler arasında bağ kurulmaması gerektiğine inandığını belirtti. ‘Ben bir ilişki görmüyorum’ diyen Barroso, önlem alma beklentisinin bir çeşit korkuya yol açabileceği uyarısında bulundu. Barroso, ‘AB, mevcut önlemlerin yetersiz olduğu ortaya çıkması halinde, kuş gribinin yayılmasını engellemek için etkili adımlar önermekten kaçınmayacak’ şeklinde önceki gün yaptığı açıklamaya ilişkin olarak, ne tür önlemlerin gerekebileceğine dair somut bir bilgi vermedi.

  Toplumsal  tehdit yok

  SAĞLIK Bakanlığı, Manyas’ta görülen ‘kuş gribi’ olayının dünyada 35-40 yılda bir görülen ve toplu insan ölümlerine neden olan ‘büyük salgın yapan grip virüsü’ ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirterek, ‘ülke genelinde toplumu tehdit eden bir grip salgını söz konusu değil’ duyurusu yaptı. İnsanlarda mevsimsel olarak görülen grip virüsünün tipinin, kuş gribi etkeni virüs ile aynı olmadığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

  ‘Kuş gribi, hasta olan hayvanlarla yakın temas içinde olan kişilere çok az bir olasılıkla da olsa bulaşabilen bir hastalık. Ancak insanlar arasında hastalığın geçişi henüz yok ve hasta insandan sağlama bulaşma da söz konusu değil.’

  Patnos’takiler tavuk kolerası

  ERZURUM Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürü Ufuk Dinler, Ağrı’nın Patnos İlçesi’ndeki topluca ölen tavukların ‘çok yüksek olasılıkla’ kolera hastalığından telef olduklarını bildirdi. Dinler, telef olan tavuklardan alınan numuneler üzerinde yaptıkları incelemelerde, olumsuz koşullarda beliren tavuk kolerası şüphesinin ortaya çıktığını söyledi. Tavukların kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için numuneleri Ankara’ya gönderdiklerini bildiren Dinler, şöyle konuştu: ‘Tavuk kolerası, stres durumu ve olumsuz koşullarda ortaya çıkmaktadır. Patnos’ta telef olan hayvanların da kümes denemeyecek kadar kötü bir barakada yaşadıklarını tespit ettik. Kötü ortamlarda bulunan tavuklarda, stres ve tavuk kolerası ortaya çıkabilir. Bu nedenle Patnos’taki tavukların kolera hastalığından ölme ihtimali çok yüksek.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı