Gündem Haberleri

  Kuş gribi kurtardı

  Şenol ÇAKIR
  17.10.2005 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Yasaların yapamadığını kuş gribi yaptı. Göçmen kuşların uğradığı Kızılırmak Deltası’nda kaçak ev yapanlar, kuş gribi korkusu yüzünden bölgeyi terk etti.

  AVRUPA’nın kuş alanları envanterindeki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan Samsun Kızılırmak Deltası’ndaki kaçak villalarda oturanlar, kuş gribi korkusu yüzünden bölgeyi terk etti. Göç kuşların hareketlerinin belirlenmesi amacıyla son iki yılda 20 bini aşkın kuşun halkalandığı deltada, tüm yargı kararlarına rağmen kondurdukları 300 villadan çıkmayanlar kuş gribi korkusuyla SİT alanındaki evlerini boşalttı. Çok sayıda göçmen kuş türünün hayat ve üreme alanı olan deltadaki villalarının kapısına kilit vuranlar, şehirlerdeki evlerine ya da yakınlarının yanına döndü. Böylece delta yine kuşlara kaldı.

  12 BİN KİŞİYİ DOYURUYOR

  Samsun’un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam sınırları içerisinde yeralan Kızılırmak Deltası, 56 bin hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük deltası. Yedi gölün bulunduğu delta yüksek verimin oluşturduğu yiyecek ağı nedeniyle başta sukuşları olmak üzere, değişik türlerde zengin bir yaban hayatın barınmasına ve beslenmesine imkan sağlıyor. Delta çevresinde yaklaşık 12 bin kişi balıkçılık, tarım, hayvancılık yapıyor, sazlıklarda çalışıyor.

  BÖLGENİN EN ÖNEMLİ ALANI

  Delta, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için hayati önem taşıyor. İlkbaharda Karadeniz’i geçmek üzere uzun bir yolculuğun hazırlığını yaptıkları ve sonbahar göçlerinde ise Karadeniz’i aşan kuş türlerini sığındıkları tek önemli sulak alan konumunda. Bu nedenle özellikle göç sırasında bazı kuş türleri deltada büyük sayılara ulaşıyor.

  ÇEVRE CENNETİNE İHANET

  Deltada yer alan Çernek Gölü ve çevresini kapsayan 4 bin hektarlık alan 1979’da ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edildi. Ayrıca 1994’te deltanın doğu kesiminde yer alan sulak alanların tamamı SİT alanı ilan edilerek koruma altına alındı. 1997’de delta, Ramsar Alanı olarak ilan edildi. Bu kararlara rağmen deltada ruhsatsız yapılar mantar biter gibi çoğaldı. Doğal SİT alanı içinde bulunduğu için bu yapıların ruhsatlandırılması mümkün değil.

  Herkes kendi önlemini alıyor

  KIZIKSA’
  da tespit edilen kuş gribi vakasının ardından, birçok ilde vatandaşlar kendi önlemlerini alıyor. Kaya Ailesi de Sakarya’nın Kocaali İlçesi’ne bağlı Selahiye Köyü’ndeki evlerinin bahçesinde baktıkları ördeklerini kuş gribinden korumak için ilçe merkezindeki evlerine taşıdı. Bu duruma en çok sevinen ise ailenin küçük kızı Gülay oldu.

  İftarlık tavuk ızgaralar kapışıldı

  MANİSA’
  nın Turgutlu İlçesi’nde faaliyet gösteren Karagüp Tavukçuluk firması, ürettiği tavuklarda hastalık olmadığını göstermek için, iftar saatinde mangalda yüzlerce kilo tavuk pişirdi. Ekmek arası ızgara tavukları kapışan vatandaşlar, dağıtım sırasında izdihama yol açtı. Firma sahibi Sadık Karagüp, ‘Firmamız 42 yıldır güvenle tüketilen bir marka olmuştur. Gördüğünüz gibi burada pişirdiğimiz tavuklardan ben de yemekteyim’ dedi.

  Kızıksa’da yaşam normale dönüyor

  TÜRKİYE’
  de kuş gribi virüsünün görüldüğü Kızıksa Beldesi’nde alınan karantina önlemleri 29 Ekim’de sona erecek. Balıkesir Vali Vekili Halil Yavuz Kaya, ‘Yol haritamız belli olduğu için, kuş gribinin yayılmasını önledik. Böyle bir tehlike karşısında güzel sonuç elde ettik’ diye konuştu. İtlaf ekipleri de ‘Artık biz de rutine döndük. Bölge köylerdeki kontrollerimizi sürdürüyoruz. İlk kez dün geceyi rahat geçirdik’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı