Gündem Haberleri

  Kuş gribi kesinleşmedi

  Birsel SANCAR / İSTANBUL
  10.10.2005 - 00:45 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Badur, Manyas’ta 1800 hindinin kuş gribinden öldüğüne ilişkin bilgiden şüphe duyduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Selim Badur, ‘Biz böyle bir test yapmadık, Ankara’daki Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü de yapmamış. Kesinlikle kuş gribini yapan H5N1 virüsü tespit edildiyse kümes hayvanlarının karantinaya alınması lazım’ dedi. Şimdiye kadar Türkiye’de kuş gribi virüsünün kesin olarak saptanmadığını belirten Prof. Badur, 1800 hindinin aynı anda ölmesinin başka bir nedenden de meydana gelmiş olabileceğini ifade etti. Tavuk eti ve yumurta yemekle hastalığın bulaşmadığını belirten Prof. Badur, ‘Hasta hayvanlarla temas edenlere hastalık bulaşır’ diye konuştu.

  BAKANLIK: BULAŞMAZ

  Sağlık Bakanlığı ise kuş gribinin hayvanlarda görülen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, insanlara geçişinin henüz ‘söz konusu olmadığını’ belirtti. İnsanlarda mevsimsel olarak gribin görüldüğünü ifade eden Bakanlık, dünyada yaklaşık 35-40 yılda bir büyük grip salgınlarının yaşandığını hatırlattı. Türkiye’de görülen kuş gribi olayının bahsi geçen salgınlarla ilgisi olmadığını vurgulayan Sağlık Bakanlığı, açıklamanın sonunda ise bu kez kuş gribinin ‘hasta olan hayvanlarla yakın temas içinde olan kişilere çok az bir ihtimalle de olsa bulaşabilen bir hastalık’ olduğunu kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı