GeriGündem Kuş gribi Isparta'ya da sıçradı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi Isparta'ya da sıçradı

Isparta'nın Şarkikaraağaç İlçesi'ne bağlı Karayaka Köyü'nde bir süre önce ölü bulunan 24 tavukta, kuş gribi virüsü tespit edildi.

Isparta Vali Yardımcısı Bekir Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şarkikaraağaç'ın Karayaka Köyü'nde ölü bulunan 24 tavuktan alınan numunelerin Konya'da laboratuvarda incelendiğini ve sonuçlarının pozitif çıktığını bildirdi.
Bölgeye, tarım ve sağlık il müdürlüklerinden ekiplerin gönderildiğini ifade eden Kaya, köyün karantinaya alındığını kaydetti.

Bölgede yaklaşık 5 bin kanatlı hayvan tespit edildiğini belirten Bekir Kaya, incelemelerin tamamlanmasının ardından hayvan itlafına başlanacağını söyledi. Kaya, şu ana kadar sağlık kuruluşlarına kuş gribi nedeniyle herhangi bir başvuru bulunmadığını açıkladı.

BEYŞEHİR GÖLÜ KIYISINDA

Şarkikaraağaç Kaymakamı Salih Işık da geçen hafta sonu Karayaka Köyü'nde hayvan ölümleri olduğunu, bu hayvanlardan alınan numunelerin laboratuvar ortamında incelenmesi için Konya'ya gönderildiğini ve sonuçların pozitif çıktığı bilgisinin bugün kendilerine ulaştığını bildirdi. Köyün, Beyşehir Gölü kıyısında olduğuna dikkati çeken Işık, göldeki kuş popülasyonu nedeniyle çevresindeki köylerde de temkinli olduklarını belirtti.
Kaymakam Işık, Karayaka Köyü'nün yakınlarındaki Yeniköy ve Yassıbel Köyü'nü de içine alan toplam 10 kilometre yarıçaplı alanın karantina altına alındığını açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle