Gündem Haberleri

  Kuş gribi H5N1 virüsünün olası etkileri

  LONDRA (A.A)
  14.10.2005 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Bilimadamları, Asya'da çeşitli ülkelerdeki kümes hayvanları çiftliklerini harabeye çeviren kuş gribi virüsü H5N1'in Türkiye'ye muhtemelen Rusya üzerinden geçtiğini doğrularken, H5N1 virüsünün olası etkileri şöyle sıralanıyor:

  ETKİSİ:

  Bir yerde bu virüsün tespit edilmesiyle, hükümetlerin virüsün hızla yayılmasını önlemek için kümes hayvanlarını itlaf etmesi nedeniyle virüsün görüldüğü bölgelerde kümes hayvancılığı sektörü ağır darbe yiyor. Yetkililer ayrıca, virüsün değişime uğrayarak insanlar için tehlike yaratmasını ve grip salgınına yol açmasını önlemek için herhangi bir salgını süratle yok etmek istiyor. Virüs ayrıca ne kadar çok yayılırsa değişime uğrama olasılığı da o kadar çok artacaktır.
    
  İNSANLAR İÇİN H5N1'İN TEHLİKESİ:

  Asya'da iki yol önce ortaya çıkan salgından bu yana kuş gribi virüsü bulaşan 117 kişiden 60'ı ölürken, uzmanlar H5N1 virüsünün kolayca insanlara bulaşmadığını söylüyor. Virüs bulaşan insanların çoğu, kümes hayvancılığı sektöründe çalışan kimseler gibi kanatlılarla çok yakın temasta bulunan kişilerden oluşuyor. Bir grup insana virüsün diğer insanlardan bulaştığına inanılıyor, ancak bu durumda da virüsün çok yakın temasla geçtiği düşünülüyor. Bilimadamları, virüsün insandan insana kolayca geçebilecek bir türe dönüşmesinden kaygılanıyorlar.
    
  H5N1 VİRÜSÜ TÜRÜ DİĞER KUŞ GRİBİ VİRÜSÜ TÜRLERİYLE NASIL KARŞILAŞTIRILIR:

  H5N1 virüsü, muhtemelen 100'den fazla kuş gribi virüsü türünden biri. Bazı kuş gribi virüsü türleri diğerlerine göre daha ölümcül nitelik taşıyor. H5N1 türü daha fazla ölümcül ya da daha az ölümcül bir tür olabilir. İngiltere'de 1992 yılında hindilerde bulunan H5N1 türünün, Asya'da ölümlere yol açan H5N1 ile ilgisi bulunmadı.
    
  H5N1 VE GIDA GÜVENLİĞİ:

  Uzmanlar pişirilmiş tavuğun risk taşımadığını söylüyor. Virüs, 70 derece ısıda saniyelerle ölçülebilen bir sürede ölüyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nde görevli hayvan sağlığı uzmanı Peter Roeder'e göre, virüsün dondurulmuş çiğ tavukta da yaşadığı düşünülmüyor. Ancak birçok ülke bu virüsün görüldüğü ülkelerden çiğ kümes hayvanı ithalatını yasaklıyor.
    
  DÜZENLİ GRİP AŞILARI:

  Düzenli mevsimsel grip aşılarının insanları H5N1 virüsüne karşı koruduğu düşünülmüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı