Gündem Haberleri

  Kuş gribi günlüğü

  A.A.
  17.01.2006 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Yurt genelinde kuş gribine karşı önlemler alınıyor.

  ÇORUM

  Çorum'un Sungurlu İlçesi Tarım Müdürü Ömer Karaçaylı, 8 Ocak'ta Çayyaka Köyü'nde 5 yaşındaki M.Ü'nün kuş gribi şüphesiyle Çankırı Devlet Hastanesi'ne kaldırılmasının ardından köyün karantinaya alındığını ve 913 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi. Çayyaka Köyü'nde itlaf çalışmalarının tamamlandığını belirten Karaçaylı, karantina uygulamasının da kaldırıldığını kaydetti.

  İlçe Tarım Müdürlüğü olarak gelen ihbarları anında değerlendirdiklerini ifade eden Karaçaylı, köyden alınan numunelerin ”negatif” çıktığını, ilçe halkının kuş gribi konusunda endişe etmesine gerek olmadığını bildirdi.
      
  SİVAS
      
  Sivas'ın Ulaş İlçesi Hürriyet Mahallesi'nde Hacı Erdal, kuş gribi endişesiyle evinin bahçesindeki kümeste yetiştirdiği 18 tavuk ve 2 horozunu torbaya koyarak, ilçe dışına çıkararak, kesip gömdüğünü belirtti. Artık ülke sorunu haline gelen bu hastalıkla ilgili yetkililere yardımcı olmak amacıyla böyle bir yola başvurduğunu ifade eden Erdal, ”Hastalığın ortaya çıkmasının ardından kümeste yaşayan hayvanları dışarıya çıkarmadım ancak içerde de risk taşıdığı korkusuyla bu kararı aldım” dedi.
      
  BERGAMA
      
  İzmir'in Bergama İlçesi'ne bağlı bazı köylerde, kuş gribi hastalığı görülmemesine rağmen vatandaşlar tavuklarını kesti.
  Kozaranlı Köyü Muhtarı Halil Uysal, İlçe Tarım Müdürlüğü'nden “Tavuklarınızı kümesten dışarıya çıkarmayın, kümes etrafına toz kireç serpin” uyarısı yapıldığını belirterek, “Bazı vatandaşlar bu uyarıyı dikkate aldı, ancak bazıları da hastalık korkusuyla tavuklarını kesip çöpe attı” dedi.

  Kozak Aşağı Cuma Köyü Muhtarı Nihat Kaya da kuş gribi nedeniyle tavukların öldüğü söylentisinin köyde yayıldığını, bunun doğru olmamasına karşın bazı kişilerin tavuklarını kesme yoluna gittiklerini söyledi.
      
  KARS
      

  Kars Çevre Müdürü Mehmet Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle çöplük, park ve bahçelerde ölü kuş gören vatandaşların kendilerine haber vermelerini istedi. 

  Bu tür kuş ölümlerinin bildirilmesinin hastalığın yayılmasını önleyeceğini kaydeden Şahin, ölü bulunan kuşların elle tutulmaması gerektiğini belirtti.

  GAZİANTEP'TE  2 KÖYDE KARANTİNA UYGULAMASI BAŞLATILDI

  Gaziantep'in toplu tavuk ölümleri görülen Nurdağı İlçesi'ne bağlı İçerisu ve Şehitkamil İlçesi'ne bağlı Yalangoz köylerinde karantina uygulaması başlatıldı.  Karantina uygulaması kapsamında, İçerisu Köyü'nde 2 bin, Yalangoz Köyü'nde 1000 kadar kanatlı hayvan itlaf edilecek. Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin bu iki köyde 3 kilometrelik alanda başlattığı itlaf çalışmasının sürdüğü, itlaf çalışmasının tamamlanmasının ardından karantina uygulamasına son verileceği kaydedildi.
    
  İçerisu ve Yalangoz köylerinde ölen tavuklardan alınan numunelerin tahlil için Adana'daki Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiği de bildirildi.
    
  MALATYA

    
  Malatya'nın Kale İlçesi'ne bağlı Bent Köyü'nde görülen kuş gribi nedeniyle İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınan aynı aileden 8 kişi taburcu edildi.
    
  Yapılan incelemelerde, 8 kişilik Korepe ailesinin hiçbir ferdinde, kuş gribi hastalığına rastlanmadı. Bunun üzerine hastaneden taburcu edilen Korepe ailesi, gerekli dezenfekte çalışmalarının yapılmasından sonra Bent Köyü'ndeki evlerine yerleşti.
    
  Bu arada, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin Bent Köyü'ndeki itlaf çalışmaları devam ediyor.
    
  Dün akşama kadar 411 tavuğun imha edildiği köyde, itlaf çalışmaları bugün Yazı Mahallesi'nde yoğunlaştırıldı. Bent Köyü'ndeki itlaf çalışmalarının tamamlanmasından sonra köye 3 kilometre mesafedeki İkizpınar ve Erdemli köylerinin de karantinaya alınabileceği ve itlaf çalışmalarının buralara kaydırılabileceği belirtildi.
    
  HİZAN
    
  Bitlis'in Hizan İlçesi'nde, kuş gribi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
    
  Hizan Memurlar Lokali'nde, başkanlığını Hizan Kaymakamı Yavuz Güner'in yaptığı toplantıya, köy ve mahalle muhtarlarının yanı sıra veteriner hekimler katıldı.
    
  Kaymakam Güner, toplantıda yaptığı konuşmada, kuş gribi önlemleriyle aldıkları karar doğrultusunda şüpheli bir durum karşısında, jandarma, emniyet ve tarım müdürlüğüne mutlaka bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.
    
  Kuş gribi şüphesi halinde itlaf çalışmalarına hemen başlayacaklarını ifade eden Güner, şöyle konuştu:
    
  “İtlaf edilecek kanatlı hayvan bedelleri, devlet tarafından ödenecek. Şu ana kadar ilçede kuş gribi vakasına rastlamadık. Ama tedbir için kanatlı hayvanların ilçeye girişleri, çıkışları ve avlanmaları yasaklandı. Bu konuda vatandaşların, görevlilere mutlaka yardımcı olması gerekiyor.”
    
  İlçe Tarım Müdürü Metin Erkoç da Hizan Kaymakamlığı'nın aldığı karar doğrultusunda ekipler oluşturduklarını belirtti. Kuş gribi karşısında alınacak önlemleri içeren bir broşür dağıttıklarını söyleyen Erkoç, ayrıca her köy muhtarına, köydeki kanatlı hayvanların sayısını tespit etmeleri için liste verdiklerini, muhtemel bir vakada itlaf çalışmalarında bu listeden yararlanacaklarını belirtti.
    
  Erkoç, bir itlaf söz konusu olduğunda, her tavuk için 5, ördek için 8, kaz için 10 ve hindi için de 15 YTL'nin ödeneceğini kaydetti.
    
  Hizan'a bağlı Kolludere Belde Belediye Başkanı Şerefettin İnan da Bitlis, Tatvan ve Hizan'dan avcıların Kolludere Beldesi'ne keklik avlamak için geldiğini, beldede tehlike teşkil eden bu durum karşısında önlem alınması gerektiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı