Gündem Haberleri

  Kuş gribi günlüğü

  ANKARA (A.A)
  14.01.2006 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Yurdun değişik bölgelerinde kuş gribine karşı çeşitli önlemler alınıyor.

  İllere göre durum şöyle:

  VAN

  Van Valiliği'nden alınan bilgiye göre, merkezde ve ilçelerde itlaf dilen kanatlı hayvan sayısı, 216 bin 309'a ulaştı.
  Van ve ilçelerindeki 59 mahalle ile merkez ve ilçelere bağlı 220 köyde, kanatlı hayvan itlaf çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

  SAMSUN

  Samsun'da kuş gribi şüphesiyle şu ana kadar 20 kişinin müşahede altına alındığı, bunlardan 11'inin tahlil sonuçlarının belli olduğu bildirildi. Samsun İli Hayvan Sağlık Komisyonu, Valilik Salonu'nda Vali Vekili Raif Özener başkanlığında toplanarak, Samsun ve çevresindeki kuş gribi vakalarını ve alınan önlemleri değerlendirdi.

  Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Özener, Samsun'da şu ana kadar 20 kişinin kuş gribi şüphesiyle müşahede altına alındığını, bunlardan 11'nin tahlil sonuçlarının belli olduğunu söyledi. Söz konusu 11 kişiden 10'unun tahlillerinin negatif çıktığını, Zeytinlik Mahallesi'nde oturan bir kişide ise kuş gribine rastlandığını belirten Özener, bu kişinin de tedavisinin ardından taburcu edildiğini kaydetti.

  Özener, geri kalan 9 kişinin ise tahlil sonuçlarının henüz alınmadığını ve hastanede kontrol altında olduklarını belirtti.
  Bafra İlçesi'ne bağlı Keresteci ve Gökçeağaç köylerinde iki tavukta kuş gribi virüsüne rastlandığını bildiren Özener, ekiplerin söz konusu köylerde itlaf çalışmalarına başlayacağını bildirdi. Samsun'da şu ana kadar 1017 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini kaydeden Özener, koruma alanı ilan edilen alanlarda itlaf çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

  ARDAHAN

  Ardahan'da ölü bulunan bir kartal, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince incelenmek üzere alındı. Kaptanpaşa Mahallesi'ndeki askeri lojmanların önünde ölü kartal gören vatandaşlar, durumu Tarım İl Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen özel giysili ekipler, ölü kartalı incelemek üzere alırken, kartalın ölü bulunduğu yer ve çevresi ilaçlandı.

  Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Özcan Yıldırım, kartalın ölüm nedeninin henüz belirlenemediğini ifade ederek, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için alınan numunenin Erzurum'daki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderileceğini bildirdi.

  ELAZIĞ

  Elazığ'da, hastalığın görülmesinin ardından başlayan çalışmalar kapsamında bugüne kadar 4 bin 422 kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildirildi. Yetkililer, ekiplerin, hastalığın ilk görüldüğü Karşıyaka Mahallesi'nin ardından Beyyurdu, Çatalçeşme ve Salıbaba mahallelerinde itlaf çalışmalarını tamamladığını belirterek, Gümüşkavak, Kızılay ve Aksaray mahallelerinde itlafı sürdürdüklerini söylediler.

  Bölgede, 11 toplama, 2 itlaf, 1 taşıma, 3 dezenfeksiyon ve 2 nakliye ekibinin bulunduğunu ve toplam 92 kişinin görev yaptığını ifade eden yetkililer, “Çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Bu arada asılsız ihbarlar çalışma tempomuzu düşürüyor. 4 gün içinde yaklaşık 200 asılsız ihbar aldık. Vatandaşlarımızdan gerçek dışı ihbarlarda bulunmamalarını istiyoruz” dediler.

  ERZURUM

  Erzurum'da kuş gribi ile mücadele kapsamında 55 bin 660 kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildirildi. Erzurum Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, kuş gribi vakalarının görülmesinin ardından, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri'nden toplam 65 ekip tarafından merkez, ilçe ve köylerinde yapılan kanatlı hayvan itlafı çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

  Şimdiye kadar merkez ve 9 ilçede itlaf edilen kanatlı hayvan sayısının 55 bin 660'a ulaştığı ifade edilen açıklamada, hayvan itlafı gerçekleştirilen yerleşim birimlerinde dezenfeksiyon işlemlerine de ağırlık verildiği kaydedildi.

  KARABÜK

  Karabük'te kuş gribi önlemleri kapsamında sağlık kuruluşlarında çalışanların izinlerinin iptal edildiği bildirildi. Karabük Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Zafer Atalay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin en büyük yerleşim alanı olan Kayabaşı Mahallesi'nde bulunan ölü güvercinden alınan numune sonucunda, kuş gribi tanısının pozitif çıkmasının ardından bütün sağlık kuruluşlarının harekete geçtiğini söyledi.

  Sağlık kuruluş müdürleri, başhekimler ve uzman doktorların katıldığı bir toplantı düzenlenerek olası kuş gribi hastalığına karşı alınması gereken tedbirlerin görüşüldüğünü ifade eden Atalay, şöyle dedi:

  “İzinleri iptal edilen sağlık görevlileri çalışmaya başladılar. Hafta sonu sağlık ocakları açık bulundurulacak. Kuş gribi şüphesiyle Karabük Devlet Hastanesi'ne götürülen 2 çocuk müşahede altında tutuluyor. Gelecek olan sonuçlara göre hareket edeceğiz.”

  Bu arada, kuş gribi şüphesiyle Eskipazar İlçesi'nden Karabük Şirinevler Devlet Hastanesi'ne bir çocuğun getirildiği öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı