Gündem Haberleri

  Kuş gribi gizlendi

  Cemil BİLGİN
  17.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP’nin kuş gribi için parti içinde oluşturduğu, Kızıksa ve Doğu’ya giderek incelemelerde bulunan komisyon, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, Doğu Beyazıt’ta yaşanan ölümlerden çok önce laboratuvarlarındaki incelemelerde kuş gribinin H5N1 türünü saptamasına karşın bunu halka duyurmayarak gizlediğini gösteren belgeye ulaştı.

  CHP Sivas Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Sözen, Muğla milletvekilleri Dr. Ali Arslan ve veteriner hekim Fahrettin Üstün ile Burdur Milletvekili veteriner hekim Ramazan Kerim Özkan TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

  Ellerine bir belge geçtiğini açıklayan Fahrettin Üstün, Tarım Bakanlığı laboratuvar sonuçlarına göre, 30 Aralık 2005’te Doğu Beyazıt’ta çocukların kuş gribi yüzünden ölmeye başlamasından çok önce, 8 kanatlı vakasında H5N1 tipi virüs saptandı. Buna göre; 14 kasım ila 26 Aralık arasındaki tarihleri kapsayan dönemde Ağrı’da 3, Iğdır’da 2 ve Kars, Erzincan ve Pendik’te birer tane olmak üzere toplam 8 numunede tavuk vebası teşhisi konuldu. Üstün’e göre, Kızıksa’daki hindi ölümleri sonrasında Manyas İlçe Tarım Müdürlüğü’nün aldığı numuneleri, Bornova’daki Veteriner Kontrol ve Araştırma Ensitüsü’nün Laboratuvar Şefi Hanif Erturun inceleyerek H5’i saptadı, N’nin tipini belirleyemedi. Üstün, uzman veteriner hekim Erturun’un, Doğu’da henüz kendisine ulaşamadıkları bir yere gönderildiğini savundu.

  Yaşattılar

  soğuklar nedeniyle güneye göç ederken Rize'nin Kalkandere Vadisi’ne inen kuğulardan biri, Begrem Demir ve Ziya Adıgüzel adlı avcılar tarafından yaralı bulundu. İki avcı, kanadından yaralı kuğuyu Rize Orman Müdürlüğü Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı