Gündem Haberleri

  Kuş gribi bahanesiyle Türkiye düşmanlığı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  26.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya’daki kötü niyetli çevreler, Türkiye’deki kuş gribi vakalarını fırsat bilerek 2006 turizm sezonu öncesinde Türkiye’yi karalama kampanyası başlattı. Yakında yayımlanacak bir romanda Türkiye, her türlü hastalığın kol gezdiği bir ülke olarak gösteriliyor. Kampanyanın arkasında aşırı milliyetçi Jirinovski’nin ve bazı turizm çevrelerinin olduğu belirtildi.

  RUS kadın yazar Yuliya Şirova’nın yazdığı ve genellikle ev kadınlarının okuduğu yeni romanda Türkiye, binbir hastalığın kol gezdiği, öcü gibi insanların yaşadığı bir ülke olarak gösteriliyor. Önümüzdeki günlerde Rusya’da piyasaya çıkacak olan roman "Türk Aşkı veya Doğuda Ateşli Bir Gece" adını taşıyor.

  AMAÇLI YAZILAN ROMAN

  Daha ilk satırlarında Türkiye ve Türklere karşı nefret temasının işlendiği kitapta, özellikle genç Rus kızlarına bu ülkeye asla gitmemeleri gerektiği empoze edilmeye çalışılıyor. Tertemiz bir Rus kızının 2-3 haftalık Türkiye tatili sonunda ülkesine çok sayıda hastalıkla döneceğini iddia eden yazar Şirova "Türkler bize fahişe gibi bakıyor. Otelin havuzunu temizleyen paspal işçiler bile bize Nataşa Nataşa diye laf atıyor. Türkiye’de pislikten geçilmiyor. Türkiye fakir ve dejenere kişilerin tatil için gidebileceği bir ülke" yorumunu yapıyor.

  Yuliya Şilova’nın yeni kitabıyla ilgili Rusya’da çıkan birçok haber de kitabın sipariş üzerine yazıldığını ve Türkiye’yi karalama amacı taşıdığı görüşünde. İnternet üzerinden yayın yapan birçok haber sitesinde Türkiye karşıtı kitabın öncesi araştırılarak şu sonuca varılıyor:

  "Söz konusu kitap ilk önce çok daha farklı, romantik tema içeriyordu. Türkiye’de kuş gribi ortaya çıktığında yazar, sanki bir yerden sipariş almışçasına, bir anda düşüncelerini değiştirerek Türkiye’yi kötüleme romanı ortaya çıkardı. 2006 yaz turizm sezonu kavgalı geçeceğe benziyor" deniyor.

  Jirinovski mi ’sipariş’ etti/images/100/0x0/55ea907df018fbb8f8883d20

  Rusya’da "Lenta.ru" sitesinde yer alan habere göre, Türkiye’deki turizmciler oynanmaya başlayan kirli oyunun farkına vararak şimdiden Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na "Önlem alın" diye başvurdular. Türk turizmciler, kitabın Rusya’daki aşırı milliyetçi LDPR partisi lideri Vladimir Jirinovski tarafından sipariş edildiğini düşünerek "Türkiye hem yazar Şilova, hem de Jirinovski’yi Türkiye’de istenmeyen kişi ilan etmeli. Rusya yönetimi nezdinde girişimde bulunularak karalama kampanyasına son verilmesi sağlamalı" deniyor.

  2005 yılında Türkiye’yi 1,6 milyon Rus turist ziyaret etmişti. Bu yüksek rakam hem Rusya’daki belirli çevreleri hem de Türkiye ile turizm piyasasında rekabet halinde olan başka ülkelerde kıskançlık yaratmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı