Gündem Haberleri

  Kuş cennetine gözaltı

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın 'kuş cenneti' Boğazkent Beldesi'nde son günlerde yaşanan kuş ölümleri, bilim adamları ve çevreci kuruluşları harekete geçirdi. Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Kuşbilimci Doç. Dr. Ali Erdoğan, Serik İlçesi`nin Boğazkent Beldesi`nde son günlerde yaptıkları kuş gözlemleri sırasında, izinsiz ve bilinçsiz avlanma sonucu vurulmuş kuş ölülerine ve yaralı kuşlara rastladıklarını bildirdi.

  Ölü ve yaralı kuşların büyük çoğunluğunun, nadir görülen kuş türleri olduğuna işaret eden Doç. Erdoğan, "konuştuğumuz yöre sakinleri, gece yörenin sanki bir savaş alanını andırırcasına silah sesleriyle dolduğunu anlattılar. Nesli tehlike altında olan birçok ölüve yaralı kuş, ne yazık ki bu iddiaları gerçek çıkaran bir manzara" dedi.

  Boğazkent Belediyesi ile birlikte, 2000 yılından bu yana sürdürdükleri araştırma projesinin tamamlanmakta olduğunu kaydeden Erdoğan, bu araştırmayla, Boğazkent`te 211 kuş türü saptadıklarını, bunların bazılarının da tehlike altındaki türler olduğunu söyledi.

  Erdoğan, bu sayının, yörenin gerçek bir 'kuş cenneti' olduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek, Boğazkent`te, izinsiz ve bilinçsiz avcılıkla mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.
     
  5 KURULUŞTAN ORTAK AÇIKLAMA
     
  Bilim adamları ve çevreciler, Antalya`da 19 Ocak Cumartesi günü düzenleyecekleri basın toplantısı ile kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeye çalışacak.  Av ve Yaban Hayatı Vakfı`ndan yapılan açıklamada, Antalya`da daha önce hiç görülmeyen kuş türlerinin bu kış aylarında yöreye sığındıklarına işaret edilerek, bunlar arasında çok sayıda su kuşu iletoy ve kuğuların da bulunduğu bildirildi.

  Ormancıların, çevrecilerin, avcıların ve Akdeniz Üniversitesi`nin yörede kışlayan kuş türlerini korumak ve bilinçsiz avcılığa karşı mücadele için elele oldukları belirtilen açıklamada, düzenlenecek ortak basın açıklaması ile kamuoyunun dikkatinin konuya çekileceği ifade edildi.

  Açıklamaya göre, ortak basın açıklamasını, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, Avcılık ve Atıcılık Derneği, Akdeniz Üniversitesi`nin Çevre Araştırma Merkezi ile Kuş Gözlem Kulubü, Av ve Yaban Hayatı Vakfı birlikte yapacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı