Gündem Haberleri

  Kurultayda tüzük değişikliği tamam

  Hürriyet Haber
  23.10.2003 - 11:18 | Son Güncelleme:

  CHP 30. Olağan Büyük Kurultayı, 9 maddeden oluşan tüzük değişikliği önerilerini kabul etti. Kurultay öncesinde genel başkanlığa adaylığını koyacağını açıklayan Parti Meclisi (PM) üyesi Erol Tuncer, 8. maddenin kabulü üzerine adaylıktan vazgeçti.

  Tüzük Hazırlık Komisyonu'nun 9 maddeden oluşan öneri paketinin 6. maddesinin ad okunarak oylanması ve kabulünün ardından; 7, 8 ve 9. maddeler işari oyla kabul edildi.

  Büyük kurultaylarda blok liste uygulaması ile genel başkan adaylığı için gerekli imza sayısını yüzde 5'ten (65 oy) yüzde 20'ye (260 oy) çıkaran 8. maddenin görüşmeleri sırasında söz alan PM üyesi Tuncer, bu maddenin kabul edilmesi halinde, delegeleri zor durumda bırakmamak için adaylıktan vazgeçeceğini açıkladı.

  Tuncer, 8. maddenin kabul edilmesinin ardından da adaylıktan vazgeçti.
     
  GENEL BAŞKAN ADAYLIĞI BAŞVURULARI BAŞLADI
     
  Bu arada, tüzük değişikliği paketinin kabulünün ardından, Divan Başkanı Abdullah Emre İleri, saat 00.45'te genel başkan adaylığı için başvuru sürecini başlattı. İleri, başvuru için delgelere saat 01.30'a kadar süre tanıdı.

  İleri, aday önerisi için delegelerin bizzat kürsüye gelerek imza atmaları gerektiğini bildirdi.

  6. MADDE KABUL EDİLDİ

  KESKİN'DEN BAYKAL'A ELEŞTİRİ

  CHP 30. Olağan Büyük Kurultayı'nda, çalışma ve hesap raporlarının görüşmelerine geçilmesi sırasında eski Genel Sekreter ve PM üyesi Adnan Keskin'in yaptığı konuşma, gergin anlar yaşanmasına neden oldu.  

  Kurultay Divan Başkanı Abdullah Emre İleri'nin çalışma ve hesap raporlarının görüşmeleri için delegeleri kurultay salonuna davet etmesinin ardından Divan Başkanlığı'na verilen yeterlilik önergesi okundu. Raporlar üzerine konuşmaların on dakika ile sınırlandırılmasını içeren önergenin aleyhine söz alan Adnan Keskin, sözlerine Genel Başkan Baykal'ın kurultay konuşmasını eleştirerek başladı.  

  Baykal'ın seçimler öncesinde meydanlara ''65 milyon insanın Başbakanı olacağım'' diye çıktığını ancak seçimler sonrasında elde edilen başarısızlığın ne PM'de ne kurultayda konuşulduğunu ifade eden Keskin, şöyle konuştu:  

  ''Sayın Genel Başkan, burada 30 yıldır anlattığı CHP'yi bir kez daha anlattı. Tercihli adaylarla 65 milyon insanın başbakanı olacağım deyip olamayanlar, şimdi 'CHP için iktidar önemli değil' diyorlar.  

  Genel Başkan, bu kurultaya bir tüzük dayatmasıyla gelmiştir. Özel uçakla bölge bölge dolaşıp bu değişikliği dikte ettirmeye çalışmıştır. Bir mezhebin önde gelen ismini milletvekili adayı yapıp, onu Osmanlı sadrazamı gibi sunanlar, beni bölge toplantılarında hain ilan ettiler. 3 yıldır susuyorum. Beni bölge toplantılarında hain ilan eden Genel Başkanım, konuşmama izin versin. Siz seçimlerde elde edemediğiniz iktidarı partide elinizde tutmak için tüzük değişikliği yapıyorsunuz. AKP Genel Başkanı'nı affederken gösterdiğiniz anlayışı bize de uygulayın.''  

  Konuşması sırasında sözlerine müdahale eden Divan Başkanı İleri de Adnan Keskin'in sert tepkisine maruz kaldı. Önerge üzerine konuşması için uyarılan Keskin, ''Sizin PM üyesi olarak buraya oturmanız bile hukuken tartışmalıdır. Sabah yaptığınız konuşmadan, sizin bu kurultayınasıl yöneteceğiniz belli olmuştu. Biz bu oyunları iyi biliriz. Ben CHP'nin kapıkulu üyesi değilim. Bu partide milletvekilliği ve genel sekreterlik yaptım, usulü sizden öğrenecek değilim'' diye konuştu.  

  Keskin'in konuşmasının ardından yapılan oylama ile çalışma ve hesap raporları üzerine yapılan görüşmelerin 10 dakika ile sınırlandırılmasını öngören önerge kabul edildi.   

  CHP 30. Olağan Büyük Kurultayı, blok liste uygulaması ile il ve ilçe başkanlıklarına aday olabilmek için gerekli imza sayısını delege tam sayısının yüzde 5'inden yüzde 20'sine çıkaran 6. maddeyi kabul etti.

  İşari oylamada sağlıklı sonuç alınamadığı gerekçesiyle ad okunarak yapılan oylama sürerken, kabul oyları, üye tam sayısının (1300) yarıdan fazlası olan 651'i aştı. Böylelikle, tüzük değişikliği paketinin 6. maddesi de kabul edilmiş oldu.

  Söz konusu madde, CHP Tüzüğü'nün, ''Kongrelerle ilgili ortak hükümler'' başlıklı 48. maddesini yeniden düzenliyor. İl ve ilçe kongrelerinde başkanlığa aday olabilmek için, kongre üye tam sayısınınen az yirmide birinin yazılı önergesi yeterliyken, bu oran yüzde 20'ye çıkarıldı. Yeni düzenlemeye göre, bir delege, adaylardan sadece biri için imza verebilecek.

  Kabul edilen maddeye göre ayrıca, il ve ilçe kongrelerinde seçimler ''blok liste''ya da ''çarşaf liste'' yöntemine göre yapılabilecek. Bir blok listede aday olanlar, bir başka listede yer alamayacak.

  Seçimlerin blok liste ya da çarşaf liste esasına göre yapılması için, kongre üye tam sayısının salt çoğunluğu ile karar verilecek. Blok liste esasına göre seçim yapılması durumunda, listede yazılı isimler çizilebilecek ve yerine yeni isim yazılabilecek. Fazla işaretlenmiş veya seçilecek üye sayısının yüzde 90'ından az işaretlenmiş olan oy pusulaları geçersiz sayılacak.

  PM ÜYE SAYISI ARTIRILDI

  Kurultayda gerçekleştirilen tüzük değişiklikleriyle, Parti Meclisi'nin (PM) üye sayısı 72'den 80'e çıkarıldı. Kurultayda kabul edilen değişiklik önerilerinin ilki, belde örgütü yönetim kurulları üye sayısını düzenliyor. Belde örgütünün belde başkanı ile 3-11 kişiden kurulan yönetim

  kurulundan oluşacağına ilişkin hüküm, ''belde örgütü, belde başkanı ile 4-10 kişiden kurulan yönetim kurulundan oluşur'' şeklinde değiştirildi.

  Kabul edilen 2. maddeyle de, il yönetim kurullarıyla ilgili düzenlemeleri içeren tüzüğün 33. maddesinden, ''il sekreteri kurul üyeleri arasından iki yardımcı seçer ve kurulun bilgisine sunar'' hükmü çıkarıldı.

  Değişiklik önerisinin kabul edilen 3. maddesi ile de PM'nin üye sayısı 72'den 80'e çıkarıldı. PM'nin yedek üye sayısı ise 36'dan 20'ye düşürüldü.

  Tüzüğün ''görevin boşalması'' başlıklı 42. maddesinde de değişiklik yapıldı. Bu düzenleme, il ve ilçe yönetim kurulları, boşalan il ve ilçe başkanlığına seçim yapabilecek yeter sayıyı kaybettiğinde merkez yönetim kurulunun il ve ilçe başkanını seçmesini ve geçici kuruldaki boş üyelikleri doldurmasını öngörüyor.

  Kabul edilen 5. madde ile de, tüzüğün 44. maddesine bir fıkra eklenerek; il, ilçe başkan ve yönetim kurullarının görevden alınması sonrasında, MYK tarafından atanan geçici yönetim kurulunda görev alanların olağanüstü kongrede başkanlığa veya üyeliğe aday olmaları engellendi.

  Delegeler ve konuklar, sabahın erken saatlerinden itibaren kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu'nda kendilerine ayrılan yerleri doldurmaya başladı.  5 bin kişi kapasiteli tribünler ve delegeler için ayrılan salon zemininde saat 10.45 sıralarında yer kalmadı.  
    
  BU KEZ İZDİHAM YAŞANMADI

  Kurultay salonuna girişler, polis tarafından kurulan iki ayrı güvenlik noktasında üst araması yapılarak sağlanıyor. Delegeler, protokol ve basın mensupları aynı, konuklar ise başka bir kapıdan içeri alındı.

  Kurultay salonuna girişlerin, daha önceki kurultaylara göre rahat olduğu ve izdiham yaşanmadığı dikkati çekti. 
    
  Gündeme göre, kurultayın saat 10.00'da başlaması gerekiyordu. Ancak, yeterli sayıda delegenin bu saatte salona gelmemesi ve tribünlerde boşluklar bulunması nedeniyle, açılış saati gecikti.

  GENEL BAŞKAN BAYKAL, KURULTAY SALONUNDA

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 30. Olağan Büyük Kurultay'ın yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na geldi.
    
  Parti genel merkezinde saat 10:00'da yapılan il başkanlarıyla yaptığı toplantının sona ermesinin ardından kurultay salonuna hareket eden Baykal, Genel Sekreter Önder Sav ve Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem ile beraber saat 11.20'de Atatürk Spor Salonu'na geldi. Baykal, dış kapı girişinde partililerin sevgi gösterileri ve tezahüratları ile karşılandı.
    
  Baykal, kurultay salonunda da partililerin coşkulu sevgi gösterileri ve sloganlarıyla karşılandı. Partililer bu sırada alkışlar eşliğinde ''Başbakan Baykal'' sloganları attı. Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Baykal'ın salona girişi sırasında anons yaptı.
    
  GENEL BAŞKAN ADAYI TUNCER DAHA ÖNCE GELDİ

  Partilileri selamlayan Baykal, platformun önünde kendisine ayrılan bölüme oturdu.
    
  Bu arada, kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıklayan PM üyesi Erol Tuncer de Baykal'dan 5 dakika kadar önce kurultay salonuna geldi. Tuncer'in beraberinde, PM üyeleri Adnan Keskin ve Aykut Oray'ınbulunduğu görüldü.
    
  Genel Başkanlığa aday olacağını açıklayanlardan Bedri Baykam da saat 11.36'da kurultay salonuna geldi.

  DERVİŞ LİVANELİ'NİN YANINA OTURDU

  PM üyeleri ve milletvekilleri yerlerini alırken, kurultay öncesindeki açıklamaları ile dikkatleri üzerinde toplayan İstanbul Milletvekili Kemal Derviş de salona geldi.

  Derviş, milletvekilleri için ayrılan tribünde İstanbul Milletvekili Zülfü Livaneli'nin yanına oturdu.  
     
  BAYKAL'IN AÇILIŞ KONUŞMASI
     
  Salona girişinden sonra açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Baykal, toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.
    
  Kurultayın çalışmalarına başlaması için öncelikle Divan Başkanı'nın seçilmesi gerektiğini belirten Baykal, 81 il başkanı tarafından PM üyesi Abdullah Emre İleri'nin 30. Olağan Kurultay Başkanlığı'na önerildiği teklifi okudu.
    
  ABDULLAH EMRE DİVAN BAŞKANI SEÇİLDİ

  Başka önerge olup olmadığını soran Baykal, başka teklif olmadığını belirterek, il başkanlarının önerisini oya sundu.
    
  Abdullah Emre İleri, oybirliğiyle Kurultay Divan Başkanlığı'na seçildi.
    
  Emre'nin yerini almasının ardından, divan başkan yardımcılıklarına Kütahya İl Başkanı Ruksen Kundalı ile Kars İl Başkanı Emin Alp getirildi.

  ''TÜZÜK HAZIRLIK'' VE ''TEMEL SORUNLAR,  TEMEL ÇÖZÜMLER'' KOMİSYONU

  Kurultayda, ''Tüzük Hazırlık Komisyonu'' ile ''Temel Sorunlar, Temel Çözümler Komisyonu'' oluşturuldu.
    
  CHP kurultayında divanın oluşturulmasının ardından, Divan Başkanı Emre İleri, delegelere hitap etti. CHP'yi bir çınar ağacına benzeten İleri, demokrasi mücadelesinin uzun yıllardan beri bıkmadan usanmadan devam ettirildiğini anlattı.

  İleri, ''Bu mücadeleyi sürdürenlerin emekleriyle, alın terleriyle, gözyaşlarıyla sulanarak bugünlere gelen bu çınarın etrafında kollarımızı iyi kenetleyelim'' dedi.
    
  İleri'nin konuşmasından sonra, her ilden bir temsilci ile Parti Meclisi ve TBMM grubundan ikişer temsilcinin yer aldığı ''Tüzük Hazırlık'' ve ''Temel Sorunlar ve Temel Çözümler'' komisyonları oluşturuldu.
    
  Komisyonlar, CHP Genel Merkezi'nde toplanarak kurultaya sunacakları raporlarını oluşturacaklar.  

  TEMEL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER BİLDİRGESİ

  CHP 30. Olağan Kurultayı'nda oluşturulan ''Temel Sorunlar ve Çözümler Komisyonu''nun hazırladığı ''Temel Sorunlar ve Çözümler Bildirgesi''nde, ''ulusal egemenliğin, egemenliğin saltanatta, hilafette, dinde, mezhepte değil, millette olması anlamına geldiği'' ifade edildi.

  CHP Kurultayı'nca oluşturulan iki komisyondan biri olan ''Temel Sorunlar ve Temel Çözümler Komisyonu'', çalışmalarını tamamlayarak hazırladığı raporu Divan Başkanlığı'na sundu.

  ''Temel Sorunlar ve Çözümler Bildirgesi'' adı verilen raporda, CHP'nin, Atatürk ilke ve devrimlerinin, laik Cumhuriyetin, çağdaş sosyal demokrasinin ve başka ülkelere örnek olabilecek ''Türkiye modelinin'' sahibi ve güvencesi olduğu kaydedildi. Bildirgede, ''Ulusal egemenlik, egemenliğin saltanatta, hilafette, dinde, mezheptedeğil, millette olması demektir. CHP, bu büyük dönüşümün partisidir''denildi.

  CHP'nin genel seçimlerden bu yana Türkiye'nin ihtiyacı olan sorumlu, iyi niyetli ve yapıcı bir muhalefet anlayışını özenle sürdürdüğü belirtilen bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

  ''Hükümetin izlediği politikalar, demokrasinin ve rejimin geleceğiaçısından kaygı vericidir. Siyasetin ve devlet kurumlarının tarikatlartarafından kuşatılması, giderek teslim alınması, hiçbir şekilde kabul edilemez.

  Hükümet, yasa ve kural tanımaz, hukukun üstünlüğüne duyarsız tavrıile demokrasimizde ciddi yaralar açmaktadır.

  AKP'yi bir kez daha uyarıyoruz: Devlet yönetiminde partizanlığa, devleti kendi siyasetinizle işgale son veriniz.

  Hükümet, yurttaşın anayasal sosyal haklarını eksiksiz yerine getireceğine, sorunlara sadaka anlayışı ile yaklaşmakta, insanlarımızın onurunu çiğnemektedir.

  Hükümet, üniversitelere, TÜBİTAK'a, özerk bilim kurumlarına savaş açmıştır. AKP'yi uyarıyoruz, sağduyuya çağırıyoruz, buralardan elinizi çekiniz.''

  ALTAN ÖYMEN'DEN TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ

  CHP'nin eski Genel Başkanı Altan Öymen, kurultayda karara bağlanacak tüzük değişikliği önerilerinin CHP'nin demokrasiyi savunma iddialarıyla bağdaşmadığını söyledi.

  CHP 30. Olağan Kurultayı'nda çalışma raporu üzerindeki görüşmelere geçilmesinin ardından kürsüye ilk olarak eski Genel Başkan Altan Öymençıktı. Öymen, Genel Başkan Deniz Baykal'ın açış konuşmasında demokrasi ile ilgili çok güzel değerlendirmeler yaptığını ancak gündeme getirilen tüzük değişikliği önerilerinin aynı anlayışı yansıtmadığını söyledi.

  Tüzük değişikliği önerilerinin CHP'nin demokrasiyi savunma iddialarıyla bağdaşmadığını belirten Öymen, genel başkan adaylığı içingerekli olan imza sayısının artırılmasının, ''genel başkanın karşısınaaday çıkmasın'' şeklindeki bir yanlış saplantının işareti olduğunu savundu.

  Blok liste önerisine yönelik eleştirilerde de bulunan Öymen, çarşaf liste uygulamasının daha demokratik olduğunu ifade etti. Bu önerinin ''72 üyeli Parti Meclisi'nde (PM) 5 muhalif üyeye dahi tahammül edememenin göstergesi olduğunu'' savunan Öymen, tüzük değişikliğinin kurultaya giderken son anda gündeme getirilmesinin de doğru olmadığını kaydetti.

  Öymen, ''AK Parti'nin son kurultayda yaptığı değişikliklere özenipona benzemeye çalışmayalım. AK Parti'ye özenmek, CHP'ye şeref getirmez'' dedi.
     
  ÖZDALGA VE KESKİN
     
  Daha sonra söz alan çalışma raporuna muhalefet şerhi koyan PM üyelerinden Haluk Özdalga da, 28 aydan bu yana görev yaptıklarını anımsatarak bu süre içinde PM'de hiçbir kavgaya yol açmadıklarını, hakları ellerinden alındığında dahi sessiz kaldıklarını kaydetti.

  Rapor, şerh koyan PM üyeleri Erol Tuncer ve Aykut Oray'ın söz haklarını devrettikleri Adnan Keskin, konuşmasına başlamadan önce ceketini çıkararak kürsüden salonda bulunan bir arkadaşına attı.

  Keskin, 1999'dan sonra ''güven duygusu zedelendiği için'' Baykal'la yollarını ayırdığını belirterek, şimdi de aralarında ideolojik farklılıkların ortaya çıktığını ifade etti.

  Keskin, partide kuralların rafa kaldırıldığını, kurulların işlevsiz hale getirildiğini savundu. Keskin, blok listeye karşı çıkarken de, ''Sayın Genel Başkan geçmişte 34 kişiyle PM'ye girdiği zaman anarşi mi vardı partide?'' diye sordu.

  Çalışma raporu üzerindeki konuşmalar, verilen yeterlilik önergesinin kabul edilmesiyle sona erdi. Daha sonra yapılan oylamada, çalışma ve hesap raporları oylanarak kabul edildi.
        
  TRİBÜNLERDE GERGİNLİK
     
  Konuşmalar sırasında tribünlerde zaman zaman gerginlikler yaşandı.CHP Gençlik Kolları üyeleri, ''Anadolu Hareketi'' imzasını taşıyan birpankartı yırtıp atarken, karşı tribünlerde bulunan ve muhalefete destek veren gençler de ''Burası CHP, MHP değil'' diye slogan attılar.

  Tartışmaların kavgaya dönüşmesi partililerce önlenirken, Divan Başkanı Abdullah Emre İleri de sık sık uyarıda bulundu. İleri'nin uyarıda bulunurken uzun süre konuşması, delegeler ve diğer partililerin tepkilerine yol açtı.

  KURULTAY GÜNDEMİ
     
  1300 delegenin katıldığı CHP 30. Olağan Büyük Kurultayı, 2 gün sürecek. İlk gün Divan Başkanlığı'nın oluşumunun ardından Genel Başkan Deniz Baykal kurultaya hitap edecek. Ayrıca, tüzük değişikliği önerileri görüşülerek karara bağlanacak.

  TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

  Bu çerçevede, genel başkan adayı olabilmek için gerekli imza sayısının delegelerin yüzde 5'inden yüzde 20'sine çıkarılması ve PM seçimlerinin blok listeyle yapılması öngörülüyor.
    
  Kurultayın ilk gününde, ''Tüzük Hazırlık Komisyonu''nun yanı sıra ''Temel Sorunlar Temel Çözümler'' başlıklı rapor hazırlamak üzere bir komisyon oluşturulacak.
    
  GENEL BAŞKAN ADAYLARI

  CHP 30. Olağan kurultayı için, şu ana kadar Genel Başkan Deniz Baykal dışında PM üyesi Erol Tuncer, eski İstanbul il başkanlarından Cemal Özdemir ve Bedri Baykam genel başkan adayı olacaklarını açıkladılar.
    
  Ancak, tüzük değişikliği ile aday önermek için gerekli imza sayısı 260'a çıkarılırsa , 3 adayın tek isim üzerinde uzlaşma sağlayabilecekleri ifade ediliyor.
    
  Kurultayın ikinci gününde, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için seçim yapılacak.
    
  Kurultayda tüzük değişikliğiyle PM'nin üye sayısının 72'den 80'e çıkarılması da öngörülüyor.
    
  KURULTAYIN MALİYETİ

  CHP'ye yaklaşık 150 milyar TL'ye mal olması beklenen kurultay için Ankara'ya gelen delegelerin otel masrafları, Genel Merkez tarafından karşılanıyor.

  Delegelere, içinde parti tüzüğü, not defteri ve bazı broşürlerin yer aldığı siyah deri çanta dağıtılıyor.

  SALON DÜZENLEMESİ

  Kurultay salonunun zemini, tamamen delegeler için ayrıldı. Kırmızı-beyaz renklerin hakim olduğu salonda, üç büyük ekranın yer aldığı dev bir platform kuruldu. Türk bayraklarıyla çevrelenen platforma, Atatürk ile Genel Başkan Deniz Baykal'ın posterleriyle CHP flamaları asıldı.
    
  Platformun iki yanında, Genel Başkan Baykal'ın, ''Çıkış noktamız: İktidar bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim'' ve Atatürk'ün, ''Benim iki büyük eserim vardır, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri CHP'dir'' sözlerinin yazılı olduğu büyük boy posterler yer aldı.
    
  Protokol için platformun sağ tarafındaki tribün ayrılırken, konuklar da sol tarafa oturtuldu. Gazetecilerin yerleri ise platformuntam karşısı ile protokol tribününün ortası olarak belirlendi. Basın mensuplarının, her iki tribüne giriş çıkışlarda zorlandıkları görüldü.
    
  Salonda tavandan sarkıtılan kırmızı beyaz balonlar ve CHP flamalarının yanında; ''Halkı ezdirmeyeceğiz, ülkeyi soydurmayacağız'', ''Denizim seni başbakan görmek tek özlemimiz. Asla vazgeçmeyeceğiz/Antalya Gençlik Kolları'', ''Tayyip çıkardı tezkere, oğlu Bilal'i göndersin Necef'e'', ''Yolsuzlara, yolsuzluklara dokunacağız'', ''Köşe yazarları değil halk yönetecek'' yazılı pankartlar asıldı.

  KURULTAY KONUKLARI
     
  Bu arada, kurultay salonunda, kuruluşundan bugüne CHP'yi anlatan bir sinevizyon gösterisi sunuldu.
    
  CHP 30. Olağan Büyük Kurultayı'nı izleyen konuklar arasında; AKP Genel Başkan yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat ve Hayati Yazıcı, AKP TBMM Grup Başkan Vekili Haluk İpek, YTP Genel Sekreteri Metin Şahin, SP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, SHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Göğüş, BBP Genel Başkan Yardımcısı Enis Öksüz, eski CHP genel başkanlarından Altan Öymen, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Bremen Belediye Başkanı Henningn Schef, Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti Üyesi Ozan Ceyhun ve eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos ile çok sayıda büyükelçi yer aldı. 

  ARINÇ'IN MESAJI

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP 30. Olağan Kurultayı'nın başlaması dolayısıyla Genel Başkan Deniz Baykal'abir mesaj gönderdi. TBMM Başkanı Arınç, mesajında şunları kaydetti:
    
  ''CHP'nin 30. Olağan Kurultayı'na davetiniz için teşekkür ediyorum. Kurultayınızın başarılı geçmesini diliyor, şahsınızda tüm katılımcılara selam ve sevgilerimi iletiyorum.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı