Gündem Haberleri

  Kurultay'da iki kritik sorun

  Hürriyet Haber
  20.05.2010 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Ankara hareketli.
  CHP'de hafta sonu yapılacak kurultay öncesinde Genel Başkanlık konusu kapanmış olsa da, diğer tartışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
  Bu çerçevede, Kurultay'da iki kritik konu öne çıkıyor;
  Parti Meclisi seçimlerinin listeleri ile tüzük değişikliği.

  ÇARŞAF LİSTE Mİ, BLOK LİSTE Mİ?

  Parti meclisi seçimlerinde izlenecek yöntem, aslında CHP'nin kaderini belirleyecek kadar önemli.

  Önder Sav'a yakın grup, Parti Meclisi seçimlerine "blok liste" ile girilmesini istiyor. Blok listelerde, sadece seçime giren tarafların Parti Meclisi'nde görmek istedikleri isimler yer alıyor. Delegeler, seçim sandığına tüm listeyi atıyor. Sadece, içinden istemedikleri isim varsa, bunun üzerini çizip, yanına istedikleri ismi yazabiliyorlar. 

  Baykal'a yakın, Sav'a karşı duran ekip ise, Parti Meclisi'ne aday tüm isimlerin yer alacağı "çarşaf liste" ile gitmeyi istiyor. Çarşaf liste uygulamasında, delegeler tüm adayların yer aldığı bu liste içinden istedikleri isimleri seçerek, işaretliyorlar.

  Baykalcılar, seçimlere eğer çarşaf liste ile gidilirse, Parti Meclisi'nin Önder Sav'ın kontrolüne geçmesinin engelleneceğini, delegelerin Sav'ın desteklemediği adayları da işaretleyeceklerini hesaplıyorlar.

  CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu'nun da çarşaf listeden yana olduğu konuşuluyor.

  TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ ERTELENSİN Mİ, ERTELENMESİN Mİ?

  Kurultay'da yine tartışmalı bir başka konu ise, CHP'de iki yıl önce yapılan tüzük kurultayında oluşturulan yeni parti tüzüğünün yürürlüğe girip girmemesi.

  İki yıl önce kabul edilen, ancak bu hafta sonu yapılacak 33. kurultay sonrasında yürürlüğe girmesine karar verilen CHP'nin yeni tüzüğü, Parti yönetiminde köklü değişiklikler yapılmasını içeriyor.

  CHP'de halen uygulanmakta olan mevcut tüzük, partinin güçlü bir genel sekreterlik sandalyesine sahip olmasını öngörüyor. Yeni tüzük ise, genel sekreterlik görevini pasifize ediyor, yerine genel başkanlıkları güçlendiriyor.

  Mevcut tüzükte liderden sonraki en etkili isim genel sekreterken, yeni tüzük ile Parti içinde liderden sonraki en etkin isim konumuna, teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı getiriliyor.

  Halen CHP'de genel sekreterlik görevini yürüten Önder Sav'ın ise, tüzük değişikliğinin ertelenmesini istediği, böylece Kılıçdaroğlu döneminde de "2. adam" konumunu korumayı istediği CHP kulislerinde konuşuluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı