Gündem Haberleri

  Kurtulmuş:"Siyasiler BBG evinde gibi olmalı"

  Hakan KABAHASANOĞLU / DHA
  22.05.2011 - 09:36 | Son Güncelleme:

  HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, MHP’deki kaset olayı ile ilgili olarak, "Kasetlerin ne olduğunu görmedim, bilmiyorum ve bilmekte istemiyorum. Ama söylediğimiz şey şudur; siyasetçiler, hani biri bizi gözetliyor gibi yani BBG evinde gibi olmalıdırlar" dedi.

  Numan Kurtulmuş, İstanbul Giresun Dernekler Birliği Başkanı Halil Kütük’ün oğlu Erdem Kütük ile Gönül Tiryaki’nin Giresun’daki düğününe katıldı. Genç çiftlere ömür boyu mutluluklar dileyen Kurtulmuş, düğün çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. 6 MHP’linin istifası ile ilgili yorumlarını soran gazetecilere Kurtulmuş, "Meselenin iki yönü var. Birincisi bireysel ahlakla ilgili olan kısmıdır. Arkadaşların fevkalade ciddi şekilde toplum nazarında bireysel hayatları ile ilgili sıkıntıları olduğu anlaşılıyor. Kasetlerin ne olduğunu görmedim, bilmiyorum ve bilmekte istemiyorum. Ama hep söylediğimiz şey şudur; siyasetçiler, hani biri bizi gözetliyor gibi yani BBG evinde gibi olmalıdırlar. Şeffaf bir fanusun içinde yaşıyor gibi olmalılar. Hayatlarının her noktasında kendilerine bu ülkenin, bu milletin kurallarıyla, gelenekleriyle, inançlarıyla uyumlu bir hayat sürmeleri lazım. Birde siyasi ahlak kısmı var. Türkiye’de hiçbir şekilde siyasetin böyle birtakım şantajlar, bir takım kasetler üzerinden yürütülmesini doğru bulmuyoruz. Nasıl bireysel ahlak kısmı fevkalade kötüyse, işin siyasal ahlak kısmı da bize göre son derece kötüdür. Siyasi partiler, siyasi rakipler, birbirleriyle kasetler üzerinden değil, birbirleriyle projeleriyle, Türkiye’ye yapacakları katkılar üzerinden tartışmalıdırlar. Neresinden bakarsanız Türkiye’ye çok ağır gelen bir skandaldır bu, her yönüyle de ağır gelen bir skandaldır. Sonucunu hep beraber izleyip göreceğiz" dedi.

  Numan Kurtulmuş, istifa etmelerinin normal olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi: "Milletvekili adayı kolay bir şekilde istifa etmez. İstifa noktasına gelindiğine göre bu kasetlerdeki iddiaların, en azından belli oranda ciddiyeti ortada ki bu arkadaşlar istifa etmişler. İstifa etmeleri kendi tercihleri. Partilerinde de sonuna kadar arkalarında durulacağı görüşü ortaya çıkmış olmasına rağmen böyle bir istifa olduğuna göre, zannediyorum oturup konuşarak, karar vererek kendilerinin ortaya koydukları bir karardır. Türkiye için son derece ağır ve üzücü bir durumdur" diye cevaplandırdı.

  İstifaların seçim öncesi MHP’nin oylarını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya da Kurtulmuş şöyle yanıt verdi: "Ben bu tür olaylarla Türkiye’de seçmenin oylarının etkileneceğini zannetmiyorum. Müspet veya menfii olarak etkileneceğini zannetmiyorum" diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı