Gündem Haberleri

  Kürtleri durdurmak için girişimleri yok

  Hürriyet Haber
  01.02.2005 - 02:09 | Son Güncelleme:

  BaşbakanTayyip Erdoğan, Amerikan Wall Street Journal gazetesiyle Newsweek dergisine verdiği demeçlerde, Amerikan Yönetimi’ni, Kerkük’ün hakimiyetini ele geçirmeye çalışan Kürtleri durdurmak için girişimde bulunmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

  Washington’u Kuzey Irak’ta dağlarda yuvalanan PKK militanlarına karşı harekete geçmemekle de suçlayan Erdoğan ‘Bu meseleyle ilgileneceklerini söylediler, ancak henüz bir hareket göremedik’ dedi.

  KENDİ ÖNLEMİMİZİ ALIRIZ

  Erdoğan,
  Wall Street Journal’a Davos’ta verdiği ve dün yayınlanan söyleşide, ‘Kürtler, kitleler halinde Kerkük’e göç ederken, bazıları başka tarafa bakıyor. Bu gelecekte çok büyük güçlükler doğuracaktır’ dedi. ABD Başkanı George W.Bush’un meseleyle ilgileneceği yönünde kendisine söz verdiğini, ancak hiçbir girişimde bulunmadığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin Kerkük konusunda kendi önlemlerini alacağını da belirtti, ancak ayrıntıya girmedi.

  PKK İÇİN BAHANE

  ABD’nin Kandil Dağları’ndaki 5 bin PKK militanına karşı harekete geçmediğini de belirten Erdoğan, ‘Onların bahanesi, Irak’ta üzerlerinde fazla yük bulunması. Ancak bizim taleplerimizin haklı talepler olduğunu da kabul edip, bu konuyla ilgileneceklerini söylediler. Ancak henüz bir hareket göremedik’ dedi.

  ÖLEN TÜRKLER

  Erdoğan,
  Newsweek dergisine yaptığı açıklamada da Irak’ta 100 dolayında Türk vatandaşının öldüğünü belirterek, şunları söyledi:

  ‘Onların birçoğu, ABD birliklerine ilaç gibi lojistik destek veren şirketlerin kamyon şoförleri. Bu insanlar koruma olmadan hizmet veriyorlar, Türk halkı kendi vatandaşlarının yeterli koruma olmadan yaşamlarını yitirdiğini görünce, bunun da bir etkisi oluyor.’

  Bir ankete göre Türk halkının yüzde 82’sinin ABD’yi dünya barışı için bir tehdit olarak gördüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, ‘Avrupa ülkelerinin tavrı da değişik değil. ABD öncülüğündeki koalisyonda birçok AB ülkesi temsil edilmiyor. Ve her gün bu gücün içinde bulunan ülkeler güçlerini geri çekmeyi düşünüyor. Birleşik Krallık halkının yüzde 75’i de savaşa karşı’ dedi.

  SEÇİM LİSTELERİ ADALETSİZ

  Erdoğan
  Irak’taki gelişmeleri olumlu olarak değerlendirmenin mümkün olmadığını belirterek,şunları söyledi:

  ‘Irak’taki seçimlerin alt yapısı sağlıklı bir seçimin alt yapısı gibi olmamıştır, örneğin seçmen listeleri adil usullerle hazırlanmamıştır. Sadece gıda kartlarıyla seçmen olma şansına sahip olunmuştur. Peki gıda kartı olmayanların durumu ne olacak. BM daha etkin biçimde müdahale etmelidir.’

  ‘ABD birliklerini Irak’tan çekmeli mi?’
  sorusuna ise Erdoğan, ‘Irak halkı kendi hükümetine sahip olmalı. ABD, geri çekilmek için bir takvim hazırlamalı. Irak halkı ABD birliklerinin çekileceğini bildiğinde ABD’ye güveni artacakır ve ’Tamam yönetimi devralıyorum’ diyecektir’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı