Gündem Haberleri

  Kurtlar Vadisi'ne Almanya'dan yasak

  Hürriyet Haber
  26.01.2011 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Almanya’da "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin gösterimi yasaklandı. Gerekçe olarak filmin Yahudi soykırımı kurbanlarını anma gününde vizyona girmesi gösterildi.

  Kurtlar Vadisine Almanyadan yasak

  ALMANYA'DA "KURTLAR VADİSİ" KRİZİ

  "KURTLAR VADİSİ - FİLİSTİN" FİLMİNİN FRAGMANI / WEB TV 

   

  Alman Kurier gazetesi internet sitesinin, filmin Almanya’daki distribütörü Pera Film’den yapılan açıklamaya dayandırdığı haberinde Almanya'da, 27 Ocak’ta, yani Uluslararası Holokost (Yahudi soykırımı) Kurbanlarını Anma Günü’nde vizyona girecek "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin gösterimini yasakladığı bildirildi.

   

  Sözcü, Sinema Endüstrisi Özdenetim Kurumu’nun filmin yayınına izin vermediğini açıkladı. Filmin yayınının Avusturya'da da durdurulma ihtimali olduğu, ancak sonucun henüz netleşmediği ifade edildi.

  Alman kamuoyu, filmin bu tarihte vizyona girmesine anti-Semitist öğeler barındırdığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

  "Kurtlar Vadisi Filistin"in Almanya’daki dağıtımını üstlenen Köln merkezli Pera Film yetkilileri ise tarihin hassasiyeti hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, filmin aslında Kasım ayında vizyona gireceğini ancak prodüksiyon sorunları dolayısıyla bu tarihe kadar geciktiğini ifade etmişti.

   

  Geçtiğimiz yıl mayıs ayında yaşanan ve dokuz Türk’ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskınından da bahsedilen film, Almanya'da 100 sinemada birden gösterime girecekti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı