Gündem Haberleri

  Kürtçe yayının martta başlaması bekleniyor

  A.A.
  20.02.2006 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Kürtçe yayın için başvuruda bulunan iki yerel televizyon kanalının yöneticileri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri ile görüştü.

  Kürtçe yayın yapmak üzere 2 yıl önce başvuran Diyarbakır'daki Gün Radyo-TV ile Söz Radyo-TV'nin yöneticileri, RTÜK'e gelerek ilgililerle konuya ilişkin bir görüşme yaptılar. RTÜK Yayın İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı'ndaki yaklaşık 1 saat süren görüşmede, iki televizyon kanalı konuya ilişkin eksik evraklarını ilgililere teslim ettiler.

  Toplantı sonrasında açıklama yapan Gün TV Yönetim Kurulu Başkanvekili Osman Özsat, görüşmede başvuru dosyasını RTÜK yetkilileri ile tetkik ettiklerini söyledi. Özsat, daha önce yapılan incelemelerde eksik evraklarının tamamlanmasının istendiğini ifade ederek, bu toplantıda, eksik olan imza sirkülerini RTÜK'e getirdiklerini kaydetti.

  Kürtçe'nin Kırmançi lehçesinde “Kültür Beşiği” adlı bir program yapmak istediklerini anlatan Özsat, yönetmeliğe göre Televizyon için haftada 45 dakika, radyo için ise haftada 60 dakika Kürtçe yayın yapabileceklerini hatırlattı.

  “TAAHHÜTNAME İMZALAYACAKLAR”

  Eksik belgeyi tamamlayıp verdiklerini, bundan sonraki görüşmede ise taahhütname imzalayacaklarını kaydeden Özsat, “Kısa bir süre sonra bizi çağıracaklarını ve taahhütnameyi imzalayacağımızı söylediler. Ondan sonra da yayına geçeceğiz” dedi.

  Özsat, Söz Radyo-TV'nin de bir belgesinin eksik olduğunu ve bunun da tamamlandığını belirterek, bu televizyon için de aynı durumun söz konusu olduğunu bildirdi.

  RTÜK'ün yerel ve bölgesel kanalların Mart ayı içerisinde yerel dil ve lehçelerde yayına başlamasını öngördüğü bildirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı