Gündem Haberleri

  Kürtçe öğrenimi bölücülük değil

  Hürriyet Haber
  18.03.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Eğitim-Sen’in anadilde eğitimi istediği için kapatılmasına karşı çıkan Ankara 2. İş Mahkemesi, farklı dillerin bölücülük değil, değişiklik unsuru olduğunu savundu. Hakim Kudret Kurt, gerekçeli kararda, ‘Başka dillerin özel olarak öğrenilmesi engellenmemelidir’ dedi.

  TÜRKİYE’de ilk kez bir mahkemenin gerekçeli kararında, ‘Kürtçe öğreniminin engellenemeyeceği’ vurgulandı. Ankara 2. İş Mahkemesi, Eğitim-Sen’in kapatılması isteminin reddedildiği davanın gerekçeli kararında, ‘Resmi dil Türkçe dışındaki dillerin, özel olarak öğrenilmesi engellenmemelidir’ görüşüne yer verdi.

  TEHLİKE YOK

  Hakim Kudret Kurt tarafından kaleme alınan gerekçeli kararda, sendikanın tüzüğündeki ‘bireylerin anadilde öğrenim görmesi ve kültürlerini geliştirmesi’ hükmünün, devletin toprak bütünlüğüne, ulus bütünlüğüne, devletin tekliğine ve sınırların değişmezliğine karşı tehlike olmadığı da belirtildi. Hakim Kurt’un, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin verdiği bozma kararının ardından aldığı direnme kararının gerekçesinin ana başlıkları şöyle:

  AZINLIK DEĞİL

  ‘Ulus, azınlık statüsünü ya da dil ayrılığını aşan hukuksal bir bütünlük kavramıdır. Farklı lehçe ve dillerin resmi dil dışında özel olarak öğrenilmesi farklılık yaratmayacağı gibi, öğrenenlerin ayrı bir azınlık statüsünde olmayacağı da doğaldır.
  Dilin, bölücülük unsuru olmak yerine ulus bütünlüğü içinde değişiklik unsuru olması doğaldır. Davalı sendikanın tüzüğünde bulunan hükümler, mahkememizce Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne, ulus bütünlüğüne, devletin tekliğine, sınırların değişmezliğine karşı bir tehlike olarak görülmemiştir.’

  KUŞKUYLA OLMAZ

  Mahkemelerin kuşkuya ya da olasılıklara göre hüküm veremeyeceklerinin altını çizen Kurt, sendikanın devletin temel niteliklerine aykırı davrandığına dair somut belge ve veri bulunmadığını ifade etti. Yargıtay’ın, Anayasa’nın 3 ve 42. maddelerinin AİHS’nin 10 ve 11. maddeleriyle uyumlu olduğunu ve bu nedenle sendikanın kapatılmasına karar verilmesi gerektiği yönündeki gerekçesine de katılmayan Kurt, Anayasa’nın 90. maddesindeki ‘Milletlerarası antlaşmalarla kanunların uyuşmazlığı halinde milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır’ düzenlemesinin yoruma açık olmayacak kadar net olduğunu kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı