Gündem Haberleri

  'Kürtçe eğitim' gözaltısında öğrenciler serbest

  Hürriyet Haber
  11.01.2002 - 16:19 | Son Güncelleme:

  Trakya Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksekokullarında eğitim gören bir grup öğrenciyi, "Kürtçe eğitim" konusunda eyleme yönlendirdikleri gerekçesiyle evlerinden gözaltına alınan 10 öğrenci, bugün çıkarıldıkları Cumhuriyet Savcılığı'nda serbest bırakıldı.

  Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, T.Ü'de eğitim gören bir grup öğrencinin, kimliklerine "Kürt" yazılması ve "Kürtçe eğitim" yapmak istedikleri gerekçesiyle eylem yapacaklarının istihbaratını alarak, eylemi planladıkları gerekçesiyle önceki gece 10 öğrencinin evlerine baskın düzenlemişti.

  Bir süredir üniveriste yönetimlerine dilekçe veren bazı öğrenciler, "Kürtçe eğitim" talebini dile getiriyorlardı.

  HALAYLI PROTESTO

  Trakya Üniversitesi`nde Ayşekadın kampusünde de bir grup öğrenci, YÖK`ü ve öğrenciler hakkında idare tarafından açılan soruşturmaları protesto etti.  Demokrat, devrimci ve ilerici öğrencilere karşı baskı yapıldığını savunan öğrenciler, "anadilde eğitim" istediler.

  Öğrenciler adına açıklama yapan Gülnaz Yıldız, 14 Kasım 2001 tarihinde üniversite yönetimi tarafından 54 öğrenci hakkında soruşturma açıldığını ifade eden Yıldız, okulda karşıt grup tarafından öğrencilere yönelik saldırılar düzenlendiğini öne sürdü. Öğrenciler daha sonra halay çektiler ve olaysız dağıldılar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı