Gündem Haberleri

  Kürtçe eğitim çadırları kapatıldı

  Fevzi KIZILKOYUN Gülay ÖZEK/DHA
  22.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Van Valiliği depremden sonra çadırlarda eğitim veren Van Belediyesi Sami Dinç Eğitim Destek Evi ile ‘Çocuk Evi Etkinlik Çadırları’nı kapattı.

  Gerekçe olarak çadırlara Kürtçe isim konulması ve Türkçeden başka dilde anadil eğitimi verilmesi gösterildi.

  VAN Belediyesi’nce 3 yıl önce kurulan, depremden 1 ay sonra çadırlarda eğitim vermeye başlayan Van Belediyesi Sami Dinç Eğitim Destek Evi, Van Valiliği tarafından ‘Dersliklere Kürtçe isim verildiği ve destek evi ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bilgi verilmediği’ gerekçesiyle kapatıldı. Valilik, ayrıca Halkevleri ve Van Belediyesi tarafından Seyrantepe Mahallesi’ne kurulan ‘Çocuk Evi Etkinlik Çadırları” hakkında da aynı gerekçe ile kapatma kararı vererek, soruşturma başlattı.

  Emniyet şikâyetçi

  Van Emniyet Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine Sami Dinç Eğitim Destek Evi ile Seyrantepe’deki ‘Çocuk Evi Etkinlik Çadırları’nda incelemelerde bulanan İl Milli Eğitim denetmenleri, Sami Dinç Eğitim Destek Evi ile ilgili hazırladığı raporda, ’Derslik adları ve öğretmenlerin bulunduğu çadırlara Kürtçe isim verildiğini belirledi. Denetmenlerin raporlarında, “Eğitim Destek Evi ile Çocuk Evi Çadırları, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun, Eğitim ve Öğretim Alanındaki Görev ve Sorumluluklar bölümünün 56’ncı maddesinde yer verilen ‘Eğitim ve öğretim hizmetinin devlet adına yürütülmesinden, gözetim ve denetiminden Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur’ hükmüne uymamaktadır” denildi. Destek evi ve çocuk çadırlarının kapatılmasına gerekçe olarak da, “Anayasanın Eğitim ve Öğretim hakkını düzenleyen 42’nci maddesinde ‘Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” maddesi gösterildi. Denetim raporunun sonunda ise, “Van Belediyesi’nin söz konusu faaliyetleri ile ilgili olarak Van Halk Eğitim Merkezi’nden izin talebinde bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle Eğitim Destek Evi ve Çocuk çadırlarının kapatılması yönünde kanaat bildiririz” denildi. Kapatılan çadırlara Kürtçe verilen isimler ise şöyle: ‘Mala Mamosteyan’, ‘Jura Mamosteyan’, ‘Pola Mehmed Uzun’, ‘Pola Feqiye Teyran’, ‘Pola Cigerxwin’, ‘Pola Ehmed? Xan?’. “Eğitim Destek Evi, yaklaşık 3 yıl önce maddi durumu kötü olan öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlanması için kuruldu. Belediye yetkilileri ‘Çocuk Evi Etkinlik Çadırları’nda ise her gün 200’e yakın çocuğa deprem sonrası psikolojik destek sunulduğunu belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı