GeriGündem Kurtarma ekibini köylüler kurtardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurtarma ekibini köylüler kurtardı

BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'ne bağlı Misakça Köyü'nde hastalanan çocuğu alarak hastaneye götürmek isteyen 112 Acil Servis ambulansı kara saplandı.

Ambulansı kurtarmak için Bandırma'dan yola çıkan 911 Arama Kurtarma Derneği'ne bağlı 7 kişilik ekibin bulunduğu araç da Misakça'ya komşu Şirinçavuş Köyü yakınlarında şarampole yuvarlandı. 3 saatlik çalışma sonucu köylüler tarafından kurtarılan kurtarma ekibi, ambulansın kendi imkanları ile kurtularak Bandırma'ya ulaştığını öğrenince rahat nefes aldı.

Bandırma'da 5 gündür etkisini sürdüren kar ve tipi, hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kar yağışı nedeniyle Bandırma ile köyleri arasında ulaşım güçlükle yapılıyor. Dün Misakça Köyü'nde yüksek ateş sonucu havale geçiren 7 yaşındaki Sinan Demirdöven'i hastaneye ulaştırmak için köye giden 112 Acil Servis ekibinin içinde bulunduğu ambulans da kar ve tipi nedeniyle köy yolunda mahsur kaldı. Balıkesir'de bulunan Afet Koordinasyon Merkezi'nin alarm durumuna geçmesinin ardından durum 911 Arama Kurtarma Derneği'ne bildirildi. 911 Arama ve Kurtarma ekibine bağlı 7 kişilik ekip dün gece saat 23.30'da Bandırma Afet Koordinasyon Merkezi'nden çıkış yaptı.

Şirinçavuş Köyü'nden geçerek Misakça'ya ulaşmak isteyen ekibin aracı köy çıkışında yolun buzlanması sonucu şarampole yuvarlandı. Bu sırada köy kahvesinde oturan ve aracın kaydığını gören köylüler yardım amacıyla 911 ekibinin yanına geldi. Yaklaşık 3 saat süren kurtarma çalışmalarında köylüler traktörler yardımıyla şarampole düşen aracı kurtarmayı başardı.

Köylülerin çabalarıyla kurtulan ekip daha sonra Misakça Köyü'ne giden 112 Acil Servis ambulansının kendi imkanları ile kurtularak hastayı Bandırma Devlet Hastanesi'ne ulaştırdığını öğrenince Bandırma'ya döndü.

911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mustafa Gürsoy, Balıkesir Valiliği'ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi tarafından bir ambulansın Misakça Köyü'nde kaldığı bilgisinin kendilerine ulaşması üzerine harekete geçtikleri belirterek, “Kar ve tipi nedeniyle 24 saat hazırlıklı olan ekibimizle birlikte yola çıktık. Fakat yolda bir talihsizlik sonucu aracımızla şarampole kaydı. Köylülerin yardımlarıyla kurtulduk. Ambulansın da köydeki hastasını alarak kendi imkanları ile Bandırma'ya ulaştığı bilgisini alınca rahatladık” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle