Gündem Haberleri

  Kurtarırken kurşunlandı

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ümraniye Cezaevi'ndeki operasyonda bir kadın militanı alevler içinde yanarken kurtarmak isteyen 21 yaşındaki uzman çavuş Nurettin Kurt, diğer militanların kurşunlarına hedef oldu.

  Çanakkale'de şehit olan 21 yaşındaki jandarma komando er Mustafa Mutlu da çelik yeleğinin kurbanı oldu. Mahkûmların silahından çıkan mermi, çelik yeleğin birleşme yerinden vücuduna saplandı.

  ‘HAYATA Dönüş’ operasyonunda Ümraniye Cezaevi'nde şehit edilen Nurettin Kurt, 21 yaşında ve henüz 4 aylık uzman çavuştu. Cezaevinde önceki gün sabah saatlerinde başlayan operasyonda bir kadın militanın alevler içinde yandığını görünce, kurtarmak için hemen öne atıldı. Ve o anda da, kurtarmak istediği militanların arkadaşlarının kurşunlarına hedef oldu.

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın verdiği bilgiye göre genç uzman çavuş, atılan bu kurşunların vücuduna isabet etmesi sonucu can verdi.

  Oğlunun şehit düştüğünü Malatya'da oturan babası, TV haberlerinden öğrendi. Acılı baba Nuri Kurt 4 aylık uzman çavuş olan oğluyla bir gün önce telefonla görüştüğünü söyledi. Jandarma Uzman Çavuş Nurettin Kurt'un cenazesi dün memleketi Malatya'nın Doğanşehir İlçesi, Polat Beldesi'nde toprağa verildi.

  Çelik yeleğinin kurbanı oldu

  Çanakkale Cezaevi'nde şehit olan 21 yaşındaki jandarma komando er Mustafa Mutlu da çelik yeleğinin kurbanı oldu.

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın verdiği bilgiye göre, mahkûmların silahından çıkan tek mermi, çelik yeleğin birleşme yeri olan yan taraftaki boşluktan vücuduna saplanınca, talihsiz asker şehit düştü. Tantan, aynı talihsizliğin aylar önce Van'da, Hizbullah militanlarıyla çatışmaya giren bir özel tim polisinin başına da geldiğini hatırlattı.

  Şehit komando er Mustafa Mutlu'nun cenazesi, Trabzon'da binlerce kişinin katıldığı törenle gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

  İstanbul Halkalı Jandarma Komando Taburu'nda vatani görevini yapan ve operasyon için gittiği Çanakkale Cezaevi'nde şehit edilen Mutlu'nun cenazesi askeri uçakla Trabzon'a getirildi. İskenderpaşa Camii'nde askeri tören düzenlendi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde şehit erin yakınları ve arkadaşları gözyaşlarına boğularak, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Mahkûmlara mahkûm olduk’ ve ‘Hükümet istifa’ sloganları attı. Şehit oğlunun tabutuna sarılan Ahmet Mutlu sinir krizleri geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Oğlunun sözlü olduğunu, askerden sonra yapacakları düğüne hazırlanırken şehit düştüğü haberinin geldiğini söyleyen anne Feride Mutlu hıçkırıklara boğuldu. Muhammet de ağabeyinin cenazesinde sürekli gözyaşı döktü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı