Gündem Haberleri

  Kurtaramadılar

  Hürriyet Haber
  21.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öcalan’a kötü muamele yapılıyor iddiasıyla Doğubeyazıt’ta çıkan olaylar sırasında 1 kişi öldü, 5’i polis 20 kişi yaralandı. Aldığı kurşun yarasıyla yere düşen 20 yaşındaki Ahmet Özkan, seyyar satıcıların kullandığı dört tekerlekli el arabasıyla hastanaye götürüldü ancak kurtarılamadı.

  OLAYLI GÖSTERİDEN FOTOĞRAFLAR

  DTP’nin Bölücübaşı Abdullah Öcalan’a kötü muamele yapıldığı iddiası ile Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde düzenlediği mitingde olaylar çıktı, 1 kişi öldü. Büyük Ağrı Caddesi üzerinde DTP ilçe binası önünde başlayan eylemde barikat kuran göstericiler, polise taş ve sopalarla saldırdı. Güvenlik kuvvetleri, göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı. Meryem Ana Caddesi üzerinde aldığı kurşun yarası sonucu yere düşen 20 yaşındaki Ahmet Özkan, seyyar satıcıların kullandığı dört tekerlekli el arabasının üzerine koyularak Devlet Hastanesi’ne götürüldü, ancak kurtarılamadı. Olaylarda 5 polis ile 3’ü ağır 15 gösterici yaralandı. Belediye Başkanı DTP’li Mukaddes Kubilay, "Bugün saat 12.00’de İnsan Hakları Derneği ile bir basın açıklamamız olacaktı. Polis izin vermedi, biz de arkadaşlarla toplanmıştık. Bu sırada saldırı oldu. Biber gazı sıktı, topluluğu dağıttılar" dedi. Hakkári, Batman, Şanlıurfa ile Viranşehir İlçesi’nde ve Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde kepenk kapatma eylemi yapıldı.

  Gösteri yerlerine takviye çevik kuvvet/images/100/0x0/55ea0f9bf018fbb8f868b670

  Ankara’da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner, dün Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Taner, dün saat 15.00’te emniyete geldi. Başbaşa yapılan görüşmeye daha sonra Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de katıldı. Görüşmede, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’a ’fiziki müdahalede’ bulunulduğu iddiaları üzerine üç gündür artarak devam eden gösteriler ile İçişleri Bakanlığı’nda teröre karşı gerçekleştirilecek yeniden yapılanmanın çerçevesinin ele alındığı öğrenildi. Görüşmede, gösterilerin bir süre daha devam edebileceği yolundaki raporu üzerine bölge illerine takviye kuvvet gönderilmesi kararlaştırıldı. Olayların yoğun olarak yaşandığı illere bugünden itibaren 4 bine yakın çevik kuvvet personeli kaydırılacak.

  DTP’nin bugün gerçekleştireceği rutin Meclis Grup toplantısı, Abdullah Öcalan’a "fiziki müdahale" yapıldığı iddiaları ve sonrasında yaşanan olaylar nedeniyle iptal edildi. DTP’den yapılan açıklamada, "DTP MYK üyeleri ve Meclis Grubu, son gelişmeleri değerlendirmek üzere yarın (bugün) Diyarbakır’da toplanacağından, haftalık olağan Meclis Grup Toplantısı iptal edilmiş, meclis çalışmaları da bir günlüğüne askıya alınmıştır" denildi. Olaylar üzerine İçişleri Bakanlığı jet inceleme başlattı. Bakanlık, bir mülkiye başmüfettişi ile bir polis başmüfettişini inceleme amacıyla görevlendirdi.
  /images/100/0x0/55ea0f9bf018fbb8f868b672
  Uğraştı ama engelleyemedi

  Van’da DTP il binası önünde toplanan, aralarında DTP Van Milletvekili Özdal Üçer’in de bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi, AKP il binasına doğru yürüdü. Bu sırada topluluk içinde bulunan yüzleri maskeli kişiler Öcalan posteri taşıdı. Gruptakiler, Türk Bayrağı asılan bir binayı taşladı. Binanın camları kırıldı. Bu arada elinde megafon olan DTP merkez ilçe Başkanı Selahattin Endakçi, saldırganları durdurmaya çalıştı, ancak dinleyen olmadı. Erciş İlçesi’nde de DTP tarafından Dalan Caddesi’nde düzenlenen mitinge yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Mitingde, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan’ın konuşması sırasında Zeydan /images/100/0x0/55ea0f9bf018fbb8f868b674Caddesi’nde yürümek isteyen topluluğa polis izin vermedi. Bunun üzerine kalabalık grup, polisi taşladı. Göstericiler, caddelere barikat kurup, lastik yakarak slogan attı.

  Ağrı Dağı’nda çobanmış

  Olaylar sırasında aldığı kurşun yarası sonucu hayatını kaybeden Ahmet Özkan’ın Ağrı Dağı’nda çobanlık yaptığı öne sürüldü. Ahmet Özkan’ın yakınları, "Ahmet, 2 gün izinli gelmişti. Bugün (dün) ilçe merkezinde ihtiyaçlarını karşılayacak ve tekrar dağa çıkacaktı. Birden olayların ortasında kalıp hayatını kaybetti" dediler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı