GeriGündem Kürt’sün bakan olma denmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürt’sün bakan olma denmedi

Kürt’sün bakan olma denmedi
refid:15646709 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, BDP’nin demokratik özerklik talebini ayrımcılık olarak niteleyerek, “Ben bu bölgenin insanıyım. Kimse, ‘Sen Kürt’sün, bakan olamazsın’ demedi” dedi.

26 Ağustos Malazgirt Zaferi törenlerine katılmak üzere Muş’ta bulunan Zafer Çağlayan, özerklik talebiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Kim, ne eksiklik gördü

 “Ben bu bölgenin insanıyım. Buradan çıktım, okudum, iş kurdum. Bugüne kadar ne devlet ne de bir başkası bana ‘Sen Kürtsün okuyamazsın. İşadamı, Ankara Sanayi Odası Başkanı, TOBB Başkanvekili, milletvekili, bakan olamazsın’ demedi. Kimseye, ‘Sen Kürt kökenlisin. Öğretmen, vali, emniyet müdürü, müteahhit, turizm yatırımcısı olamazsın’ da denmedi. Ben şimdi sormak istiyorum. Kim bu konuda ne eksiklik gördü?

Bunlar yanlış talepler 

Türkiye Cumhuriyeti Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle bir bütündür, bölünmez. Anayasa’nın değiştirilmez ilk iki maddesi de bunu ifade eder. Türkiye Cumhuriyeti Misak-ı Milli sınırları ile resmi dili Türkçe olan bölünmez bir bütündür. Bunun aksini söyleyen ve isteyenler abesle iştigal ederler. Bu ülkenin birlik ve beraberliğini istemeyenlerdir. Böylesine talepler rahatsızlık yaratmak, provakasyon yapmaktan öteye gitmez. Şöyle ayrılık böyle ayrılık, şu bölge bu bölge, şu bayrak ayrı bayrak, bölgesel yönetim... Bunlar yanlış talepler. Hükümetimiz bir açılım projesi götürüyor. Amaç ülkenin bütünlüğünü korumak. Bölge insanı olarak söylüyorum, bunlar yanlış talepler.”

TOBB’a sitem edilmedi

Çağlayan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki son yönetim kuruluyla görüşmesinde referandum konusunda hiçbir sitemde bulunmadığını söyledi. Kendisinin de katıldığı bu görüşmede TOBB’un meydanlara çıkıp “evet” kampanyası yürütmesi yönünde hiçbir değerlendirme ve ifadenin geçmediğini söyleyen Çağlayan şunları dedi:

 “Başbakan bütün üyelerin sorunları ve görüşlerini dinledi. Hepsine tek tek cevap verdi. Referandum konusunda, ekonomik sosyal konseyin ve vergi borcu nedeniyle yurt dışına çıkamayan iş adamlarının sorunlarını çözen maddelerin iş dünyasının talebiyle değiştirildiğini söyledi. Bu talebin iş dünyasından geldiğini ve iş dünyasının da buna sahip çıkması gerektiğini belirtti.

TÜSİAD’la karıştırmayın

 TOBB ile TÜSİAD’ı birbirine karıştırmamak gerekir. TOBB’a üyelik zorunluluktur, burada gönüllülük yoktur. Bir nevi kamu kurumu gibi tam sivil toplum örgütü sayılmaz. O nedenle de siyaset yapamaz. Ancak TÜSİAD STK’dır ve üyeliği gönüllülük esasına bağlıdır.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle