Gündem Haberleri

  Kürt şarkıcıyla Türkiye tanıtımı

  Hürriyet Haber
  22.03.2005 - 01:45 | Son Güncelleme:

  Times Gazetesi'nin ‘Türkiye’nin kültürü ve zenginlikleri’ başlıklı ilavesinde, Kürt şarkıcı Aynur Doğan’ın fotoğrafı kullanıldı, Türkiye ‘Avrupa konusunda saplantılı’ olarak nitelendi.

  İngiliz The Times Gazetesi, Türkiye kültürünü tanıtan 12 sayfalık ‘Türkiye’nin kültürü ve zenginlikleri’ başlıklı ek yayınladı. Kapağında, ‘Keçe Kurdan’ kasetindeki Kürtçe şarkılarıyla ün yapan Kürt şarkıcı Aynur Doğan’ın fotoğrafının kullanıldığı ekte, Türkiye’nin ‘Avrupa konusunda saplantılı’ olduğu savunuldu.

  Türkiye’nin değişen çehresine vurgu yapılırken, ülkedeki değişimler diktatör Franco sonrası dönemde İspanya’nın durumuna benzetildi. Ancak, ülkede ‘muazzam’ diye nitelenen sosyal ve kültürel değişimlerin etkisinin ülkenin doğusuna ulaşmadığı eleştirisinde bulunuldu.

  MİLLİYETÇİLİK DÜŞTÜ

  Aynı ilavede, bugün Birleşmiş Milletler’e üye 26 ülkenin bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında yaşadığı anlatıldı, bu ortamın silinmesi mümkün olmayan bir kültürel birikim yarattığı vurgulandı. Türkiye müzeleri, doğal güzellikleri, tekstili, resmi, müziği ve edebiyatı ile tartışılırken, sanatın özellikle yasal düzenlemelerle ifade özgürlüğünün genişletilmesinden ve ekonominin iyileşmesinden olumlu etkilendiği ancak finansmanın hálá bir sorun olduğu vurgulanıyor. Eki hazırlayan yazarlar arasındaki Michael Binyon’a göre Türkiye son dönemde kültürünü de daha geniş ve daha az milliyetçi bir şekilde yorumlamaya başladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı