Gündem Haberleri

  Kürt liderler güç sarhoşu

  Michael Rubin - Daily Star
  02.07.2009 - 13:56 | Son Güncelleme:

  … 25 Temmuz’da Iraklı Kürtler uzun süredir ertelenen bölgesel seçimlerde oy verecekler. Önde gelen liderler Barzani ve Talabani ilk defa ciddi yerel muhalefetle karşı karşıya.

  … İki lider de hakimiyeti seviyorlar ve güce bağımlı hale gelmiş durumdalar.

  … Kürt Yerel Yönetimi bir zamanlar kendini bölgenin demokrasi anlamında “deniz feneri” olduğunu iddia edebiliyorsa da, artık bu iddiaların inanılırlığı kalmadı. İlk seçimlerinden 17 yıl sonra bugün Irak Kürdistan’ı demokrasi açısından en iyi ihtimalle Mısır ve İran, en kötü ihtimalle de Suriye ve Tunus’a benziyor. Yolsuzluk yaygın. Barzani hükümet bütçesini ailenin kasası gibi kullanıyor. Mesela, 2007 yılında Irak genelindeki cep telefonu ihalesine giren bir akrabasına yüzlerce milyon dolar verdi. Karlı sektörlere girmek (petrol, finans, sanayi ve ticaret)  Barzani ve Talabani aileleri ile gizli ortaklıklar kurmadan ya da onlara doğrudan para vermeden mümkün değil.

  Ahbap çavuş ilişkileri baskın. Örneğin, Barzani oğlunu Uluslararası Af Örgütü’nün işkence ile suçladığı bölgenin istihbarat örgütü Parastin’in başına getirdi. Irak’ın geri kalanında özgür medya demokrasinin motoru haline gelirken, Kürt güvenlik güçleri bağımsız gazetecileri tehdit ve taciz ediyor, bazen de öldürüyor.

  Ama bölgenin halkı artık bıktı. Talabani’nin eski yardımcısı ile KDP’nin eski bir genel sekreteri muhalif bir seçim listesi oluşturdular. Önde gelen iki İslamcı partide bazı laiklerle birleşerek başka bir liste oluşturdular. Kamuoyu yoklamalarında bu iki listede iyi gidiyor.    

  Barzani ve Talabani kaygılı. … Irak Kürdistan’ının liderleri demokrasiden bahsediyorlar ama iktidar onları sarhoş etmiş ve halka hesap vermeye küstahça yaklaşıyorlar. … Yöneticiler maaşları ile açıklanamayacak servetlere sahip.

  … Görünen o ki Irak Kürt halkı değişim arıyor. Beklenip görülmesi gereken Irak Kürtlerinin İranlı göstericiler gibi özgürlük için ayağa kalkıp kalkamayacakları…

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı