Gündem Haberleri

  Kürt Konferası'na savcılık incelemesi

  DİYARBAKIR, (DHA)
  02.10.2007 - 14:46 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR Barosu ile Almanya'da bulunan Yeşiller Haraketi'nin sivil toplum kuruluşu olan Heincrich Böll Stiftung Derneği'nin kentte hafta sonunda düzenlediği, ‘Türkiye'de Kürtler ve Barış Süreci İçin Temel Gereksinimler Konferansı' ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. Emniyet Müdürlüğü'nden konferasın kaset çözümlerini isteyen Başsavcılığın, suç unsuru bulması halinde soruşturma, ardından dava açacağı belirtildi.

  Diyarbakır Barosu ile Heincrich Böll Stiftung Derneği, 29- 30 Eylül tarihlerinde iki gün süren konferans düzenledi. Konferansa DTP miletvekilleri, aydınlar, çeşitli üklerinden bilim adamları ve gazeteciler katıldı. Konferansta DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, “Bize ‘her şeye evet ama siz de terör deyin, terörist ilan edin ondan sonra gelin.' deniyor. Ne demek isteniyor? Biz bundan ne mesaj alıyoruz? Diyorlar ki; ‘Bizim gibi olun, bizleşin herşeye ‘evet' deyin.' Tamam, neye ‘Evet' diyeceğiz, onu da bilmiyoruz. Ama bizleşin önce. Biz de diyoruz ki; siz çözemediğiniz için, siz dil, tavır, tanımlama, bu yaklaşımla çözemediğiniz için biz burdayız. Zaten sizi doğru bulmadığımız için biz biziz. Eğer biz de soruna terör sorunu olarak yaklaşıp o şekilde tanımlayıp çözümünü de bunun üzerinde geliştirecek politikaları desteklersek DTP olarak oluşturduğumuz farklı çözüm şansını da bitirmiş olacağız. 30 yıldır siz varsınız, biz yokuz. 30 yıldır sizin bakış açınız çözemiyor. Şimdi biz varız, bu yüzden terör demeyiz. Soruna terör sorunu olarak bakmayız, sizleşmeyiz” dedi.
  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, iki gün süren konferası incelemeye aldı. Başsavcılık, Emniyet Müdürlüğü'nden konferansı katılanların yaptığı konuşma metinlerinin çözümlerini tutanakla kendilerine teslim edilmesini istedi. Başsavcılığın, inceleme kapsamında konuşmacıların suç unsuru taşıyan sözlerine rastlanması halinde haklarında soruşturma başlatılacağı belirtildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı