Gündem Haberleri

  Kurt katliamı

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de popülasyon durumları tamamen belirsiz olan, bazı bilim adamlarınca soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kurtlar, acımasızca yok ediliyor. Bu katliama bazen yetkili kurumlar da karışıyor.

  Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü'nün Konya-Bozdağ'da koruma altındaki yaban koyunlarına zarar verdikleri gerekçesiyle kurtların vurularak öldürülmesine tepki gösterdi. DHKD'den yapılan yazılı açıklamada, kurtların Konya-Bozdağ'da koruma altındaki yaban koyunlarına zarar verdikleri gerekçesiyle, Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü ekiplerince helikopterden vurularak öldürülmesinin üzüntü ile karşılandığı kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

  ‘‘DHKD, her ne sebeple olursa olsun, biyolojik çeşitlilik ve doğal dengenin devamlılığı açısından çok değerli olan kurtların öldürülmesine karşıdır. Biyolojileri gereği doğada zaten sınırlı sayıda bulunabilen kurtlar, bütün Avrupa ülkeleri tarafından Avrupa Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi) ile Birinci Derecede Korunan Türler Listesi'ne alınmıştır. Fakat Türkiye, bu sözleşmede kurt için çekince koyarak ülkemizdeki avını serbest bırakmıştır.’’

  DHKD, kurtların yaban koyunu koruma sahasına saldırmasının nedenini bölgedeki doğal dengenin bozulması olarak açıkladı. Dernek, yeni tarla alanlarının açılması, aşırı otlatma, kaçak avcılık ve zehirleme nedeniyle doğal dengenin bozulmaya yüz tutttuğuna dikkat çekti. Bölgedeki yaban koyunu varlığının da çok değerli olduğu belirtilen açıklamada, yaban koyunlarının korunmasının, kurtların avlanmasıyla değil, alınacak yapıcı kararlarla sağlanacağı bildirildi.

  Avrupa'da kurtların soyu tükendi, bizde de tükenmek üzere. Ama vahşi doğanın bu asil hayvanını hâlâ öldürmeye ve avlanmaya devam ediyoruz. Türkiye'de acımasız bir kurt katmliamı sürüyor. Hem de devlet eliyle!..


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı