Gündem Haberleri

  Kürt hareketi belgeleri tarihçilere açılacak

  Soner GÜREL / ANKARA
  10.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Komşu ülkelerle ilişkileri normalleştirmek isteyen Türkiye yeni bir adım atıyor.

  Dışişleri Bakanlığı, komşu ülkelerle ekonomik, sosyal, kültürel, askeri ve güvenlik konularında kurumlarda bulunan arşivleri toplama kararı aldı. Bilgiler oluşturulacak özel bir komisyon tarafından toplandıktan sonra tarihçilere ve kamuoyuna açıklanacak.

  Irak ile başlanacak

  Dışişleri Bakanlığı, komşu ülkelerle 1918- 1956 yılları arasındaki arşivi derlemeye ilk olarak Irak’tan başlayacak. Bakanlık, Nisan’ın son haftasında konuya ilişkin başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklar, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdı. Bakanlık, Irak konusunda yapılan tüm anlaşmalar, işbirliği ile diğer istihbarat konularına ilişkin belge ve bilgilerin kopyasını istedi.

  Binlerce sayfa var

  Özellikle Genelkurmay Başkanlığı, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Irak’la ilgili binlerce sayfa bilgi ve belge bulunuyor. Saddam Hüseyin dönemi ve Kürt hareketinin başlangıcını gösteren bu belgeler Türkiye- Irak ilişkilerinin tarihi açısından büyük önem taşıyor.

  Komisyon kuruluyor

  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Irak’tan sonra İran, Suriye, Gürcistan, Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya ile ilgili bilgilerin de kurumlardan isteneceğini belirtti. Bakanlıktan kurumlara gönderilen yazıda, arşiv bilgilerinin değerlendirilmesi için bir de komisyon kurulacağı yer aldı. Komisyonda tüm kurumların arşiv şube müdürlüklerinden bir kişi görev alacak. Tarihçiler ile üniversitelerden öğretim görevlileri de bu komisyonda yer alacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı