Gündem Haberleri

  Kürt açılımını başlattık

  Hürriyet Haber
  23.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, parti programlarında da yer aldığını belirterek, "İster ’Kürt sorunu’, ister ’Kürt açılımı’ diyelim, bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık" dedi.

  Erdoğan, bu konuda herkesin konuşabileceğini ancak söylem birliğini zedeleyecek milletvekillerine hoş bakmayacağını söyleyerek, "Söz ola kestire başı’ olur ki, biz buna gitmek istemiyoruz" diye uyardı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, "İster ’Kürt sorunu’ deyin, ister ’Güneydoğu sorunu’ deyin, isterse yine son olarak adlandırılan ’Kürt açılımı’ diyelim, ne dersek diyelim, bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık" dedi. Erdoğan, çalışmalarda söylem birliğini bozacak milletvekillerini de, Yunus Emre’nin "Söz ola kestire başı" sözleriyle uyardı. Erdoğan, Suriye’ye düzenlediği çalışma ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Ağustos’ta yeni ’yol haritası’nı açıklamasından önce, hükümetin de bir açılımda bulunacağı haberleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan, şöyle konuştu:

  Programda 1.5 sayfa

  Kürt açılımı ile alakalı olarak gündeme getirilen konu bizim iktidarımız süresinde ele aldığımız bir meseledir. Bu, bizim partimizi kurduğumuz günden itibaren, eğer parti programımızı şöyle bir okuma imkanınız olursa, orada bu konuyla ilgili çok açık, net 1.5 sayfalık bir açıklamayı göreceksiniz. Buna ister ’Kürt sorunu’ deyin, ister ’Güneydoğu sorunu’ deyin, ister ’Doğu sorunu’ deyin, isterse yine son olarak adlandırılan ’Kürt açılımı’ diyelim, ne dersek diyelim, bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık.

  Söyledim, söylüyorlar

  Nitekim 2005 yılında biliyorsunuz Diyarbakır konuşmam var. Diyarbakır konuşmamda bugün tartışılan bir çok mesele o zaman tarafımdan dile getirildi. O zaman eleştirenlerin hepsi sağolsunlar aynı şeyleri konuşmaya başladılar. Siyasetçisi de aynı şekilde entelektüel kesimi de hepsi bunu konuşuyor. Biz belli mesafeler aldık. Tabii biz siyasetçiler olarak nerede neyi yaptığımızı, kimle neyi yaptığımızı, yapmakta olduğumuzu açıklamak durumunda değiliz.

  Bu süreci farklı bir merkeze taşımak isteyenler ve ülkemizi bu noktada adeta ayrıştırmak, bölme gayreti içerisine girenlere de kusura bakmasınlar biz ’evet’ diyemeyiz. Bizim bunu bir birlik, beraberlik içerisinde ve bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti ortak paydasında toparlayarak götürmemiz lazım. Aksi takdirde bu ülkeye yazık olur. Çünkü tarihine baktığımız zaman bu ülkede Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Abazası, Gürcüsü... Böyle bir ayrım yok. Hepsi birbiriyle omuz omuza vermiş, yeri gelmiş kucak kucağa böyle savaşta oturmuşlar biri birinin kucağında şahadet şerbetini içmiş. Bu günleri yaşamış bir milletiz.

  Bakanlık görüşecek

  Şu anda da hükümet olarak bundan bir hafta önce MGK üyesi arkadaşlarımla bu konuda bir çalışma başlattık. İçişleri Bakanlığımıza bu görevi verdik ve bütün ilgili bakanlıklarla İçişleri Bakanlığımız görüşmelerini yapıyor, yapacak. Hazırlıklarını yapacak. Kurumlarla yapacak. Bunda Genelkurmay’ıydı, MİT’ti vesaire tüm bunlarla görüşmelerini yapmak suretiyle, bunun yanında bölge milletvekilleriyle görüşmelerini yapacak.

  Birliği zedelemeyin

  Tabii şu anda çok kişiler çıkıyor konuşuyor, konuşmalı. Demokratik bir ülkedir herkes konuşabilir. Ben şahsen partimin milletvekillerinin bu söylem birliğini zedeleyecek açıklamalarda bulunmasına hoş bakmam. Bugüne kadar ne çektiysek, bu söylem birliğini bozacak ifadelerden çektik. Çünkü ifadede bir cümle bütün birlikteliğimizi, biliyorsunuz ’söz ola kestire başı’ olur ki, biz buna gitmek istemiyoruz.

  İşte Yunus’un o şiiri

  Sözün bilen kişinin, yüzünü ak ede bir söz

  Sözün pişirip diyenin işini sağ ede bir söz

  Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı

  Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz

  Kişi bile söz demini, demeye sözün kemini

  Bu cihan cehennemini, sekiz cennet ede bir söz

  Yunus imdi söz yatından, söyle sözü gayetinden

  Pek sakın o şah katından, seni ırak ede bir söz
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı