Gündem Haberleri

  Kurt

  Hürriyet Haber
  05.10.2005 - 13:24 | Son Güncelleme:

  Yönetmen Miguel Courtois, yakın dönem İspanya tarininin ilgi çekici olaylarından birini beyazperdeye taşıyor Kurt (El Lobo) adlı filmde. 1973 ile 1975 yılları arasında Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütüne sızan El Lobo (Kurt) lakaplı gizli ajanın öyküsünü anlatan filmin başrollerini Eduardo Noriega, Patrick Bruel, Jose Coronado paylaşıyor. Eli- yüzü düzgün bir politik gerilim sineması örneği.
  (7 Ekim'de sinemalarda)

  FİLMİN KONUSU

  Kurt, ETA örgütünün en tepesindeki insanlar ve özel birlik üyeleri de dahil birçok insanı yakalattı. İspanya'daki demokratik süreci durduran Franco rejimine karşı eylemlerinde haklı çıkmak üzere olan örgütün dengesini bozan Kurt operasyonu, teröristlerin tutuklu bulundukları hapishanelerden kaçmasını ve kör saldırı kampanyalarını önledi.

  Lajerza'yı ölüme mahkum eden ETA, Bask bölgesini Lajerza'nın posterleriyle doldurdu. Öte yandan operasyon sırasında öldürülmek istenen Kurt, hayatını kurtarmayı başardı. Ama yüzünü değiştirip, izini yok etti.

  İşte ETA komandolarının ona özel bir kurşun taşıdıkları bu adamı, aynı zamanda gazeteci olan filmin yapımcısı Melchor Miralles buldu ve hikayesini anlatmaya ikna etti.

  FİLMİN KÜNYESİ
  Yönetmen: Miguel Courtois
  Senaryo: Antonio Onetti
  Oyuncular: Eduardo Noriega, Patrick Bruel, Jose Coronado, Melanie Doutey, Sylvia Abascal, Santiago Ramos.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı