GeriGündem Kurşunun adresini Balistika 2010 bulacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurşunun adresini Balistika 2010 bulacak

TÜBİTAK UZAY ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları iş birliği ile geliştirilecek “Balistika 2010 Projesi”, silahı tespit edilemeyen olayların aydınlatılmasında yardımcı olacak.

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, “Balistika 2010 Projesi” ile geliştirilecek Balistik Görüntü Analiz ve Tanıma Sistemi'nin silahlardan alınan mukayese kovan ve çekirdekler ile arşivlerde bulunan silahı tespit edilemeyen olaylarda toplanmış kovan ve çekirdekleri karşılaştırarak uygun sınıflamalar yapacağı kaydedildi.

Tabanca, tüfek gibi silahların kovan ve çekirdek üzerinde bıraktığı izleri inceleyen balistik uzmanlarının bu izleri karşılaştırarak çekirdek ve kovanların aynı silahtan atılıp atılmadığına karar verebildiği, ancak bu işlemlerin uzun sürdüğü belirtilen açıklamada, süreyi kısaltabilmek amacıyla TÜBİTAK ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan sözleşme ile “Balistika 2010 Projesi”nin hayata geçirilmesinin planlandığı vurgulandı.

Açıklamaya göre, prototip üretimi ve saha testlerinin gelecek yıl, tamamlanmasının ise 2011 yılında planlandığı proje yerli kaynak kullanılarak Türk mühendislerinin bilgi birikimi ile yapılacak.

Ar-Ge çalışmaları TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilecek proje daha önce yine Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez kovan ve mermi çekirdeklerinin üç boyutlu verisini kullanmak suretiyle karşılaştırma yapan Balistika sisteminin gelişmiş versiyonu olacak. Üç boyutlu veri alma ve gönderme yeteneğine sahip sistemde, sınıflandırılmış veriler ile eşlik eden veriler bir arada saklanarak sorgulanabilecek, kovan ve çekirdekler birbirleri ile karşılaştırılarak kardeş çekirdek ve kovanları bulmak amacıyla benzerlik sırasına dizilebilecek. Olaya karışmış silah ve faillerin hızla tespit edilmesinde büyük destek sağlayacak sistem, silahı tespit edilemeyen olayların ve terör olaylarının aydınlatılmasında yardımcı olacak.

Kovan ve çekirdeklerin karşılaştırılmasının ağ üzerindeki bilgisayarlar aracılığıyla yapılmasına imkan tanıyan sistem ile veri girişleri Ankara başta olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki bütün Kriminal Polis Laboratuvarları tarafından yapılabilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle