Gündem Haberleri

  Kurşunlu benzine hayır!

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanlığı, ‘‘Kurşunlu Benzine Hayır’’ kampanyası başlatıyor.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Öztürk, kentin havasına benzin istasyonları, karbüratörlü araçlar ve egzozlar aracılığıyla yılda 1 milyon 250 bin kg kurşun ve kurşun bileşiklerinin atıldığını söyleyerek ‘‘Eğer çevreciyim diyorsanız, çocuğunuzun daha anne karnındayken ölmesini istemiyorsanız, kurşunsuz benzin veya LPG kullanın, kullandırın’’ dedi.

  İstanbul’da trafikteki araçların yüzde 30’unun karbüratörlü olduğunu belirten Öztürk, egzos gazından havaya karışan kurşununun beyin ve böbrek iltihaplanmasından ölüme kadar pek çok rahatsızlığa yol açtığını hatırlattı. Avrupa’da 1994’ten itibaren kurşunlu benzin kullanımının yasaklandığını söyleyerek Türkiye’de de 1993’ten sonra üretilen tüm yerli ve ithal otolarda kurşunsuz benzin kullanılabileceğine işaret etti.

  Mustafa Öztürk, AB ülkelerinde 2001’den itibaren bu araçların yasaklanacağını hatırlatarak, Türkiye’de de bu yasağın uygulanmasını istedi. Öztürk, kurşundan en fazla etkilenen meslek grupları için bir dizi seminer düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı