Gündem Haberleri

  Kurmay Başkanı Suriye sınırında

  Uğur ERGAN / ANKARA
  01.09.2013 - 01:08 | Son Güncelleme:

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar başkanlığındaki 2 heyet, dün Türkiye-Suriye sınırında 2 Sikorsky helikopterle keşif uçuşu yaptı.

  Bu uçuşla ABD’nin Suriye’ye yönelik hava operasyonu sonrası, Suriye’den gelebilecek olası tehditlere karşı hangi bölgelerde önlem alınması gerektiği belirlendi. Hatay Yayladığı’nın sınır köyleri boyunca incelemelerde bulunan askeri heyet, daha sonra yaklaşık 1000 askerin bulunduğu 3’üncü Hudut Tabur Komutanlığı’nda brifing aldı. Genelkurmay heyetinin sınırdaki keşfi 3 saat sürdü. Genelkurmay heyeti sınırda havada yaptığı incelemelerini daha sonra karaya kaydırdı. Askeri heyet Cilvegözü Sınır Kapısı ve civarında keşif yapıp, askeri açıdan yapılması gerekenlerle ilgili talimatları verdiler.

  İZİNLER KALKTI

  Genelkurmay, kitlesel göçün ve Türkiye’ye yönelik olası bir saldırının olabileceği hudut boylarında her 400 metrede bir 4’er kişilik grupların eller tetikte devriye gezmesi emrini gönderdi. ABD’nin askeri operasyon sinyali vermesi üzerine karargâhtaki harekât merkezindeki görevli personel ile sınır boyundaki birliklerde izinler kaldırıldı. Askeri kaynaklar Ürdün’deki Suriye’nin Dostları Çekirdek Grubu askeri yetkililer toplantısında, yoğun göçe karşı Suriye içinde insani amaçlı yardım koridorları kurulması senaryosunun da konuşulduğuna dikkat çekerek, buna yönelik önlemlerin de değerlendirildiğini söylediler.

  İRAN VE HİZBULLAH

  Türkiye’den Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk’ün katıldığı Ürdün’deki toplantıda, Suriye’ye yönelik askeri operasyona diğer bölgesel ülkelerin verebileceği karşı tepkiler de (İran ve Lübnan’daki Hizbullah) değerlendirilmişti. Bu kapsamda Malatya Kürecik’teki radar sisteminin yanı sıra havada ikaz ve komuta kontrol uçakları AWACS’ların da devreye girmesi ve bu uçakların Konya’daki hava üssünden geçici olarak yararlanmalarının da gündeme gelebileceği senaryolar arasında yer almıştı. Bir diğer senaryo da ABD’nin hava operasyonu yapması durumunda, Türk Hava Kuvvetleri’nin tanker uçaklarının da havada ikmal hizmeti vermesi olmuştu.

  Yetkililer Başbakanlık’ın başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, MİT ve AFAD’ın katılımıyla bir koordinasyon merkezinin kurulup derhal faaliyete geçecek şekilde tüm hazırlıkların yapıldığını söylediler.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı