Gündem Haberleri

  Kurey: Hamas seçimi kazanırsa saygı gösteririz

  KUDÜS (A.A)
  25.01.2006 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Filistin Başbakanı Ahmed Kurey, bugün yapılan seçimlerde halkın tercihine saygı göstereceklerini söyledi.

  Kurey, Kudüs'ün Ebu Dis banliyösünde oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, iktidardaki El Fetih partisi olarak, seçimi kazanması halinde Hamas'ın arkasında durmaya hazır olduklarını belirtti.“Azınlığın, çoğunluğun kararını kabul edeceğini umuyorum” diyen Kurey, bunun demokrasi olduğunu ve seçim sonuçlarına sahip çıkacaklarını kaydetti.

  Bu arada, seçimlere ilk kez katılan Hamas, meclise girmeleri halinde silah bırakmayacağını yineledi.
  Örgütün liderlerinden İsmail Haniye, Gazze'de oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. “Avrupalılar ve Amerikalılar, Hamas'ın ya silah ya da meclisi tercih etmesi gerektiğini söylüyor. Ancak biz, hem silah, hem de meclis diyoruz” diyen Haniye, bunun bir çelişki olmadığı görüşünü dile getirdi.

  Haniye (43), 22 Ocak'taki bir açıklamasında da, “Hamas direnişte ve mecliste aktif olacak. 25 Ocak'taki seçimlerde meclise gireceği kesin olan Hamas, seçim kampanyasında Filistinlilerin kendilerini savunma hakkını koruyacağı sloganını kullanmıştı” demiş ve İsrail'in işgale son vermesi, Filistin halkının haklarına yeniden kavuşması ve başkenti Kudüs olan tam bağımsız ve egemen bir devlete sahip olması halinde, silahların kullanılmasının gereksiz olacağını belirtmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı