Gündem Haberleri

  'Küresel ısınmayı açıklamayın' baskısı

  SIDNEY (A.A)
  13.02.2006 - 12:54 | Son Güncelleme:

  Üç Avustralyalı bilimadamı, dünyanın ısınması konusunda “seslerini kesmeleri” için hükümetten baskı gördüklerini söyledi.

  Bağımsız kuruluş “Commonwealth Bilimsel ve Sınai Araştırma Örgütü” bünyesindeki iklim dairesinin eski başkanı Graeme Pearman, ABC TV'sine verdiği demeçte, “Hükümetin politikalarıyla ters düştüğümü gösterecek hiçbir şey söyleyemeyeceğim söylendi bana” dedi.

  Pearman, “geçen yıl dairenin başındayken en az 6 kere sansüre uğramış olduğunu” söyledi.

  Aynı kurumdan emekli olan Barney Foran, muhafazakar Başbakan John Howard'a yakın yetkililerin etanol konusuna hiç değinmemesini istediklerini söylerken, aynı kurumdan Barrie Pittock da, bir resmi yayından iklimin ısınmasına ilişkin bilgileri çıkarması için baskı gördüğünü anlattı. Pittock, “Sera etkisi yaratan gazları azaltmaktan özellikle bahsetmemem istendi” dedi.

  Aynı kurumun yetkililerinden Steve Morton, Pearman'a “siyasi tavsiyeler içeren bir tartışmaya” katılmamasını söylediğini kabul ederken, Çevre Bakanı İan Campbell sansür iddiasını reddetti. Avustralya, sera etkisi yaratan gazların emisyonunu kontrol altına alan 1997 Kyoto sözleşmesini onaylamıyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı