Gündem Haberleri

  Küresel ısınmaya karşı “Oto Gaz karnavalı”

  A.A.
  11.07.2007 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Küresel ısınmanın en büyük sebebinin fosil yakıt kullanımından kaynaklanan karbon emisyonları olması gerçeğinden yola çıkan Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği (TOMDER), küresel ısınma konusunda “bayram havasında” gerçekleştireceği karnavalla halkı bilinçlendirecek.

  TOMDER ve Otogaz Dergisi'nin birlikte düzenlediği “LPG Oto Gaz Karnavalı”, 20-24 Ağustos 2007 tarihleri arasında İstanbul Altunizade Açık Otopazarı'nda gerçekleştirilecek.

  Karnavalda, hafta boyu sürecek bir dizi konser ve dans gösterileri, çeşitli yarışmalar, panayır alanı ve katılımcılara ait standlar yer alacak.
  Türkiye'nin, Güney Kore, Japonya ve Polonya'nın ardından dünyanın en büyük dördüncü, Avrupa'nın ise ikinci büyük oto gaz pazarı olduğunu kaydetti.

  LPG'li araç teknolojilerindeki gelişmeler ve tüketicilere yönelik bilinçlendirme kampanyalarının Türkiye'de oto gaza olan ilgiyi her geçen gün daha da artırdığına işaret eden Şafak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Makine Mühendisleri Odası ve derneğin çabalarıyla sektördeki merdiven altı ve standart dışı faaliyetlerin yok denecek kadar azaldığını söyledi.

  Şafak, bir dönem kamuoyunun gündeminden kaza haberleriyle düşmeyen oto gazın, bu gayretler sonucu tercih edilir, güvenilir bir alternatif yakıt olduğuna değinerek, “Ülkemizde yaklaşık 1 milyon 700 bin LPG'li araç bulunuyor. Toplam araç parkının yaklaşık yüzde yirmisine tekabül eden bu sayı ülkemiz açısından oldukça sevindirici” dedi.
  Bu rakama her yıl 150 bin civarında yeni LPG'li araç eklendiğini belirten Şafak, ekonomik ve çevreci bir yakıt olan LPG oto gazın dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde ve AB'de teşvik edildiğini kaydetti.
  Şafak, şu görüşleri aktardı: “Şu anda ülkemizde oto gaz, yalnızca fiyat anlamında diğer yakıtlara göre kısmi bir destek görüyor. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda bu teşvikin çok yetersiz olduğunu görüyoruz. Çoğu AB ülkesinde araçlarını LPG'ye dönüştüren araç sahiplerinin dönüşüm maliyetlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor, LPG'li araçlara vergi teşviki uygulanıyor ve yine çoğu ülkede LPG'li araçlardan otopark ücreti alınmıyor.”

  LPG'Lİ ARACA DÖNÜŞÜM 1.500 YTL

  Son yıllarda LPG dönüşüm sistemlerindeki teknolojilerin dünyada ve Türkiye'de hızla geliştiğini ve otomotiv sektöründeki gelişim hızını yakaladığını belirten Şafak, son model otomobillere aracın elektronik ve motor sistemlerine hiç zarar vermeden elektronik beyinle uyumlu çalışabilen “sıralı sistem” denilen teknolojiyle LPG dönüşümü yapılabildiğini ve aracın orijinalliğinin bozulmadığını anlattı.

  Aracın silindir sayısına, motor hacmine, kullanılan oto gaz tankının büyüklüğüne göre fiyat değişse de ortalama LPG dönüşüm maliyetinin 1.500 YTL civarında olduğunu belirten Şafak, araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli hususun, dönüşüm yaptırılacak montaj servisinin TSE tarafından yetki belgesine sahip bulunması ve taktırılan markanın garanti belgesinin mutlaka sorgulanması olduğunu söyledi.

  LPG OTO GAZ KARNAVALI-

  Küresel ısınmaya dikkati çeken Asım Şafak, araçlarında LPG oto gaz kullananların küresel ısınmaya karşı, dünyanın ve çocukların geleceği için bilinçli ya da bilinçsiz bu felaketi önlemek adına küçük de olsa bir adım attıklarını belirterek, “Biliyoruz, araçlarımızda oto gaz kullanmak küresel ısınmayı durdurmak için tek başına yeterli değil ama en azından bir yerlerden başladık. Bu sevincimizi, bu gururumuzu tüm halkımızla paylaşmak istiyoruz. LPG'nin çevreci özelliğini duyana duymayana tekrar anlatmak için Ağustos ayında küresel ısınmaya karşı dünyamızın ve çocuklarımızın geleceği için LPG Oto Gaz Karnavalı düzenliyoruz ve bu karnavalı bir bayram alanına çevireceğiz” diye konuştu.

  Karnaval kapsamında LPG'li araçların şehir içinde belirlenen bir parkurda emniyetli sürüş yarışı gerçekleştireceğini ve trafik kurallarına maksimum uyan ekibin yarışı kazanacağını aktaran Şafak, etkinlik kapsamında verilecek konserlerin ücretsiz olarak izlenebileceğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı