Gündem Haberleri

  Küresel ısınma trikocuların cebini yakıyor

  A.A.
  14.05.2008 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Küresel ısınmanın, kışlık giysiler üreten trikotaj sektörünü makinelerini değiştirerek daha ince giysiler üretmeye zorladığı bildirildi.

  Gaziantep Trikocular Odası Başkanı Reşit Durak,  etkisini giderek artıran ve en ciddi sorunlar arasında gösterilmeye başlanan küresel ısınmanın, “ceplerini yakmaya” başladığını hissettiklerini belirtti.

  Gaziantep'te yerleşik yüzlerce trikotaj işletmesinin yıllardır kışlık kazak ve diğer giysiler üreterek, Gaziantep ve Türkiye'nin ekonomisine önemli katkılar yaptıklarını vurgulayan Durak, “Genel ekonomik sorunlar yanında sektörümüze özgü bazı sorunları aşmaya çalışıyoruz” dedi.

  Durak, küresel ısınmadan ve kendileri için uzun yıllar önemli pazar olan bazı ülkelerde triko üretimindeki artıştan olumsuz etkilendiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
  “Küresel ısınma ve rekabet edememe en ciddi iki sorunumuz. Küresel ısınmanın önüne geçemeyiz, üretimimizi küresel ısınmayı da dikkate alarak belirlemek zorundayız. Genelde soğuk günlerde giyilen giysiler üretiyoruz. Oysa küresel ısınmanın etkisiyle sıcak geçen günlerin sayısı artıyor. Bu değişimi dikkate alarak daha ince triko giysiler üretmemiz gerekiyor. Daha ince giysiler dokuyabilen örgü makinelerine geçmeye çalışıyoruz ama bunun bize maliyeti çok ağır. Genel ve sektörümüze özgü sorunlar nedeniyle teknoloji değiştirme amaçlı yeni yatırımlara sıcak bakamıyoruz.”

  FARKLI KUR İSTEMİ

  Durak, dünya pazarlarında rakiplerinin sayısının arttığına dikkati çekerek, rakipleriyle rekabet etmede sıkıntı yaşadıklarını, güçlü rakipleri yanında varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını vurguladı.

  Uzun yıllar kendileri için önemli bir pazar olan Rusya'da triko sektörünün hızlı bir gelişme içinde olduğuna, girdi maliyetlerinin ucuz olmasından kaynaklanan üstünlükle Çin, Hindistan, Bangladeş ve Suriye'nin pazar paylarını hızla artırdıklarına dikkati çeken Durak, şunları anlattı:
  “Türkiye'de ise üretim yapmanın maliyeti giderek artıyor, dolayısıyla rekabet gücümüz azalıyor. Rekabet gücümüzü artırabilmemiz için desteğe ihtiyacımız var. Ucuz girdi kullanmamız sağlansın. Bu olmuyorsa ihracatımıza farklı döviz kuru uygulansın. Rakiplerimiz bu olanaklardan yararlanıyorlar ve önümüzde koşuyorlar. Ekonomiye, istihdama önemli bir katkımız var ve bu katkı görmemezlikten gelinemez. Örneğin Gaziantep'te triko sektörünün gözden çıkarılması kentte yaşayan her üç kişiden birinin ekonomik mağduriyet yaşamasına neden olur.”

  Durak, Türkiye'nin Avrupa ülkelerine en yakın tedarikçi ülke olduğunu, modadaki hızlı değişime bağlı olarak Avrupa'daki alıcılara en kısa sürede ürün sunabilecek konumda bulunduklarını, aslında çok önemli olan bu avantajı değerlendiremediklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı