Gündem Haberleri

  Küresel finans için küresel düzenleme

  Wall Street Journal
  11.12.2009 - 17:46 | Son Güncelleme:

  Küresel ekonominin yeniden rayına oturması için bankacılık sisteminde 2009 yılında verilecek ikramiyeler ve finans işlemlerinden vergi alma önerileri değerlendirmeye alınabilir.

  The Wall Street Journal gazetesinde, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından birlikte kaleme alınan “For Global Finance, Global Regulation” (Küresel finans için küresel düzenleme) başlıklı makalede, geçen senebankacılık sistemini yeniden yapılandıran ve küresel finans sistemini güçlendiren Avrupa’nın, yeni bir küresel fikir birliğine varmak için başı çekmesi gerektiği belirtildi.

   

  Makalede aynı zamanda, istikrarlı, açık ve rekabetçi bir Avrupa finans piyasasının küresel büyüme için gerekli olduğu ve küresel anlamda rekabetçi finans hizmetleri için Avrupa’nın ve Londra ve Paris gibi finans merkezlerinin öneminin fark edilmesi gerektiği vurgulandı.

   

  “CEZAYI VERGİ MÜKELLEFLERİ ÖDEMEMELİ”

  “Ortaya çıkan krizlerin maliyetini vergi mükelleflerinin ödediğini gördük. Etkisi büyük ekonomik durgunlukların faturası, krizi yaratan kuruluşların hissedarları ve işverenleri ekonomi iyileştikçe kazanmaya devam ederken, vergi mükelleflerinden çıkarılmamalı” diyen Sarkozy ve Brown, uzun vadede daha iyi düzenlemeler ve denetimlerin vergi mükelleflerinin karşılaşabileceği risklerin azaltılması için gerekli olduğu dile getirdi.

   

  Avrupa Birliği’nin krizin bir daha yaşanmasını engellemek için finans sektörü için yeni kurallar benimsediğinin de altı çizilen yazıda, ikramiye ödeme sistemlerinde de işletmelerin aşırı risk almalarını engellemesi için daha sıkı kuralların alınması gerektiğine dikkat çekildi.

   

  STANDARTLAR KÜRESELLEŞMELİ

  “Sistemik risklerin kontrolünü artırmak için Avrupa’da finans sektöründe daha etkin bir denetim sistemi gerekliliği konusunda anlaştık” diyen Sarkozy ve Brown, finansal standartların küreselleştirilmesi gerektiğini belirtti ve yazıya şu sözlerle devam etti:

   

  “Uygun düzenlemelerle, finans sektörü küresel sahada işlem yapabilecek bir hale getirilmeli”

   

  Küresel bankalarla, hizmet ettikleri toplumlar arasında yeni bir anlaşmanın imzalanması gerektiğini söyleyen liderler, bu anlaşmanın bankaların çökmesi durumunda, vergi mükelleflerinin karşılaşacağı riskleri göz önünde bulundurması gerektiğini dile getirdi.

   

  Yazıda aynı zamanda, ekonomide yaşanan iyi zamanların yalnızca bankacılara değil, aynı zamanda o ekonominin işlemesini sağlayan insanlara da fayda sağlaması gerektiğine dikkat çekildi. Brown ve Sarkozy, bu şekilde finans sektörünün ekonomik büyümeyi tetikler yorumunu yaptı.

   

  İKRAMİYELER ÖNCELİKLİ OLMALI

  Avrupa ekonomisini rayına oturtacak öneriler içinde, bankacıların ikramiyelerinden alınacak tek seferlik vergilere öncelik verilmesi konusunda anlaştıklarını belirten liderler, 2009’da verilecek ikramiyelerin kısmen bankacılık sistemine verilen hükümet desteklerinden kaynaklandığına dikkat çekti.

   

  “Alınacak önlemlerin etkilerinin küresel boyutta olmasına özellikle dikkat edilmeli. Ülkelerden tek başlarına hareket etmeleri beklenmemeli. Bir çözümün bulunması durumunda, kıtanın tamamında uygulanabilmeli” diyen Brown ve Sarkozy, bu şekilde bankacılık sektörünün tetiklediği sistemik risklerin bedelinin vergi mükelleflerine çıkarılmamasın sağlanabileceği belirtti.

   

  Liderler bu şekilde Yüzyılın Kalkınma Hedefleri’ni yerine getirip, iklim değişikliği sorunu da çözüm bulunabileceğini vurguladı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı