GeriGündem 'Küresel eylemciler'den işgale hayır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Küresel eylemciler'den işgale hayır

Irak harekatının ikinci yıldönümü ve "19 Mart Küresel Eylem Günü" nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı'nda çok sayıda kişinin katılımıyla düzenlenen mitingde ABD'nin Irak işgali protesto edildi.

Çeşitli emek ve meslek örgütlerince “ABD'nin işgaline ortak olma” sloganı altında organize edilen mitinge katılan gruplar, sabah erken saatlerden itibaren Haydarpaşa ve Altıyol'da toplanmaya başladılar.

Ellerinde savaş karşıtı döviz ve pankartlar taşıyan gruplar, saat 11.30'da Kadıköy'e doğru yürüyüşe geçti.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin yanı sıra TMMOB, Türk-İş, çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri yönetici ve üyelerinin de katıldığı yürüyüş, mitingin yapıldığı Kadıköy Meydanı'nda sona erdi.

Mitinge katılanlar, meydan önündeki polis bariyerine kadar geldi. Gruptakiler, miting alanının önünde kurulan polis bariyerinden üst araması yapıldıktan içeri alındı.

Bu arada miting nedeniyle Kadıköy ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, Kadıköy İskele Meydanı'na inen yollar da trafiğe kapatıldı.

İNÖNÜ'DE "İŞGALE HAYIR" 

“Irak'ta İşgale Hayır Koordinasyonu”nca, ABD'nin Irak'ı işgalinin 2. yıldönümü nedeniyle İstanbul'da protesto gösterisi yapıldı.

İnönü Stadı önünde “İşgale direnen Irak halkı kazanacak” yazılı pankartın gerisinde toplanan protestocular, çeşitli pankart ve flamalarla Dolmabahçe rıhtımına yürüdü.

Burada yapılan basın açıklamasında, Irak halkının meşru direnişinin koşulsuz olarak desteklendiği kaydedilerek, “bu desteğin işgalciler Irak'tan kovuluncaya kadar süreceği” bildirildi.

Açıklamada, “Irak'ın işgaline tutarlı olarak karşı çıkmanın başka bir yolu bulunmadığı” da ifade edilerek, şöyle denildi: “ABD, Irak'a demokrasi, uygarlık getireceğini söyledi. Ancak yaptığı ise Irak'ın ve tüm uygarlığın değerlerini yok etmek oldu. ABD'nin ve işgalcilerin kültürel talanında 1 milyon kitap, 100 milyon belge, 40 bin elyazması yağmalandı, kaybedildi. Bu talanın adı emperyalist barbarlıktan başka bir şey değildir.”

Kürtçe ve Türkçe “Emperyalistler, işgalciler 6. Filo'yu unutmayın”, “ABD Irak'tan defol” sloganları atan gruptakiler, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle