Gündem Haberleri

  Kürdistan İnsan Hakları Derneği: PKK katliamcı

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK, Kuzey Irak'ta yağmacılığa da başladı

  Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Kürdistan İnsan Hakları Derneği, terör örgütü PKK'nın Hac Ümran ve Çoman Kasabası'nda yaptığı katliamları kınadı.

  Dernek tarafından Erbil'de dağıtılan ve terör örgütü PKK'nın kınandığı 13 Temmuz 1999 tarihli bildiride, terör örgütünün 8 Temmuz 1999 tarihinde Hac Ümran'a ağır silahlarla yaptığı saldırı sonucu 5 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı belirtildi. Bildiride, şu görüşlere yer verildi:

  YAĞMA VE TALAN

  ‘‘PKK'nın özgür halka yaptığı terör saldırısını kınıyoruz. Biz, uzun zamandır PKK militanlarının, insan haklarına karşı olan terörist saldırı eylemlerini, özellikle sınır bölgelerinde yaşayan sivil halka karşı sürdürdüklerini gözlemlemekteyiz. Bu eylemler mayın ve pusu kurmak, evlere girerek yağma ve talan etmek, evleri yakıp, yıkmak gibi saldırılar şeklinde olmaktadır. Kürdistan İnsan Hakları Derneği olarak, bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.’’

  Açıklamada, PKK'lıların köy ve kasabalara girerek, özellikle sivil halka yönelik bombalı saldırılarda bulundukları vurgulandı. 8 Temmuz 1999'da Hac Ümran Kasabası'na ağır silahlarla saldırmışlardı. Saldırı sonucunda 5 sivil ölmüş ve 11 sivil de yaralanmıştı.

  Bildiride, saldırıda ölen 5 kişinin yaşlarının 7 ile 17 arasında olduğu kaydedilerek, ölen kişilerin adlarına da yer verildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı