Gündem Haberleri

  Kurban’ın kurbanları

  Arda AKIN / ANKARA
  22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı’nda 220 bin hayvanın kesim siparişini alan, ancak büyük bölümünü kesmeyerek 40 milyon TL vurgun yaptığı iddia edilen MAY-ET şirketine yönelik operasyonda, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Cengiz Ergün, LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz da gözaltına alındı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Bürosu’nun yaptığı operasyonda gözaltına alınanların sayısı 61’e yükseldi. Şüpheliler arasında bulunan dört derneğin başkanlarına, “İhaleye fesat karıştırarak haksız ekonomik çıkar sağlamak, ihale şartnamesine uymamak” suçlamaları yöneltildi. Gözaltına alınanlar arasında din görevlisi Cemil U. ile noterler Gürsel Ü. ve Vahdettin Y. de bulunuyor.

  Kameralı takip

  Altı ay önce başlatılan soruşturma kapsamında, şüphelilerin telefonları dinlemeye alınırken, polis kameralarıyla da takip yapıldı. 50 sivil polis, Kurban Bayramı’nda sekiz ayrı kentte 20 değişik kesim bölgesinde görevlendirilerek, derneklerin faaliyetleri hakkında bilgi topladı. Polisler, dernek görevlilerinin kesimlere katılmadığını, bundan yararlanan MAY-ET firmasının sahte makbuzlar düzenleyerek hayvanları kesilmiş gibi gösterdiğini tespit ettiler.

  170 bin ‘sanal’ kurban

  Soruşturma sonucu, Mehmetçik Vakfı’nın 156 bin 134, LÖSEV’in 52 bin 10, Deniz Feneri Derneği’nin 7 bin 289, THK’nın 4 bin 467 kurbanın kesimi için değişik firmalara vekalet verdiği anlaşıldı. Ayrıca vatandaşların bu derneklere verdiği yaklaşık 220 bin kurban vekaletine rağmen, kesimin 50 bini bulmadığı iddia edildi. Dernek başkanları ise emniyette verdikleri ifadelerinde, haklarındaki suçlamaları reddederek, firmanın tüm kesimlerine görevlilerinin katıldığını, vekaletleri veren vatandaşlara da gerekli bilgilerin aktarıldığını savundular.

  Et Balık Kurumu’nun 4,5 liraya yaptığı küçükbaş hayvan kesimini, Mehmetçik Vakfı’nın 90 TL, LÖSEV’in 50 TL, Deniz Feneri’nin 40 TL, THK’nın 30 TL’ye yapması da soruşturma dosyasına girdi. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz’ün yürüttüğü soruşturmada şüpheliler için 4 gün ek gözetim süresi alındı.

  LÖSEV: Mahkemeye gittik

  LÖSEV’in açıklamasında, kurbanların kesildiği savunuldu ve şöyle dendi: “Şirkete, fatura kesmesine ve alacağını tahsil etmeye çalışmasına rağmen ödeme yapılmamış, mahkemeden tedbir talep edilmiş ve hukuki süreç beklenmektedir.”

  Deniz Feneri Derneği Genel Sekreteri Recep Koçak da şöyle konuştu: “Bağışçılarımızın adı tek tek okunduktan sonra kesimi gerçekleştirdik. Kesimler kameralarla kayıt edildi. Noter bunu gördü. Polis kameraları incelendiğinde görevlilerimiz görülür.”

  THK, MAY-ET firmasıyla kurban kesimi konusunda ilişkilerinin olmadığını açıkladı. THK adına 450 büyükbaş kurbanın Sakarya Et Kombinası’nda kesildiğine ilişkin yazı da açıklama ekinde yer aldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı