GeriGündem Kurban en son ne zaman kesilir? Diyanet cevapladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurban en son ne zaman kesilir? Diyanet cevapladı

Kurban en son ne zaman kesilir? Diyanet cevapladı

Kurban Bayramı'nın birinci günü bugün idrak edilmeye başladı. Dört gün boyunca sürecek bayram süresince kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, bu süre zarfında en son ne zaman kurban kesebileceklerini merak ediyor. Peki, kurban en son ne zaman kesilir?

'Kurban en son ne zaman kesilir?' sorusu, bayram içinde kurban ibadetini yapmak isteyen vatandaşlar tarafından yoğun şekilde sorgulanıyor. İşte, bu soruya Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği yanıt...

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle