Gündem Haberleri

  Kurban Bayramı ne zaman? 2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek?

  Hürriyet Haber
  19.07.2017 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı araştırmaları günler öncesinden başladı. Hem kurban ibadetini yerine getirmek isteyen hem de tatil planı için bayramı seçen vatandaşlar 2017 dini günler takvimini araştırıyor. Kurban Bayramı tatilinin de kaç gün süreceği bayramla ilgili merak edilen bir diğer konu. Peki Kurban Bayramı ne zaman, vatandaşlar kaç gün tatil yapacak?

  2017 Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek sorusu milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini koruyor. Ramazan ayının bitmesinin hemen ardından akla gelen ilk şey Kurban Bayramının tarihi oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre Kurban Bayramının hangi gün idrak edileceği belirlendi. Öte yandan tatil fırsatını da değerlendirmek isteyen vatandaşlar bayram tatilinin kaç gün olacağını da sorguluyor. Peki, 2017 Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek? Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor?

  KURBAN BAYRAMI TATİLİ NE ZAMAN VE KAÇ GÜN OLACAK?

  Kurban Bayramı, her yıl biraz daha gerileyerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı’nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

  *31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)
  *1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)
  *2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)
  *3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar)
  *4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)

  TATİL GÜNÜ 6 VEYA 10 GÜN OLABİLİR

  Kurban Bayramı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de tatil uzatma ve birleştirme kararı konusu. Bu sene uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın resmi tatil olması ve arife gününün tam gün ilan edilebilmesi, bu konuyu gündeme taşındı. Bu gelişmeler göz önünde bulundurulursa toplam tatil süresinin 6 güne çıkma ihtimali var. Eğer, hükümet tarafından 28 ve 29 Ağustos tarihlerinin resmi veya idari tatil ilan edilme durumu söz konusu olursa, Kurban Bayramı tatili 10 günü bulabilecek.

  BAYRAMDA İNDİRİMLİ ULAŞIM

  Bayramda vatandaşların aile, akraba ziyaretlerini daha kolay yapabilmesi ve bayramda özel araç kullanımının azaltılmasının amaçlandığı uygulama ile; 1 - 4 Eylül arasında Kurban Bayramı boyunca İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ, Metrobüs, Şehir Hatları Vapurları, Toplu Taşıma Entegre Özel Deniz Motorları, Metro, Tramvay, Hafif Metro ve Füniküler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

  Ayrıca ilk, orta ve liselerin açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü de 06.00-14.00 saatleri arasında İstanbuldaki toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olarak hizmet verecek. 18 Eylül’de İstanbulda 5 bin 771 okulda, 2 milyon 689 bin 988 öğrenci ile 142 bin 524 öğretmenin ders başı yapacak. Alınan kararla okulun ilk günü vatandaşların özel araçlarıyla trafiğe ek yük getirmemesi amaçlanıyor.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı