Gündem Haberleri

  Kuraklık notası

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye, kuraklık nedeniyle yeterli suyu alamayınca, Türkiye'ye nota verdi. DSİ Genel Müdürü Prof. Doğan Altınbilek, ‘‘Kuraklık ortada, bu suyu Ekim'de de veremeyeceğiz’’ dedi.

  Fırat ve Dicle havzasında son 20 yılın en kurak döneminin yaşandığını belirten Altınbilek, Suriye'nin, tank zoruyla anlaşma yaptığı Saddam'dan su istemesi gerektiğini söyledi.

  KURAKLIK ve zamanında alınmayan önlemler yüzünden enerji darboğazı ile boğuşan Türkiye, şimdi bir de Suriye ile diplomatik krizin eşiğine geldi. Kuraklıktan ötürü Fırat ve Dicle sularının azalınca, Türkiye, Suriye'ye taahhüt ettiği saniyede 500 metreküp yerine, geçen ay saniyede 297, bu ay ise saniyede 160 metreküp su verebildi. Kuraklık faktörünü dikkate almayan Suriye Hükümeti, ‘Taahhüdüne ve ikili anlaşmaya uymadın’ diyerek Türkiye'ye nota verdi.

  Devlet Su işleri Genel Müdürü Prof. Dr. Doğan Altınbilek, Fırat ve Dicle havzasında son 20 yılın en kurak yılı yaşandığından, ağustostan bu yana Suriye'ye, daha önce iki ülkenin anlaştıkları ‘Saniyede 500 metreküp su’yu veremediklerini bildirdi.

  BİZDEN ALIYOR IRAK'A VERİYOR

  Altınbilek şöyle dedi: ‘‘Kuraklık ortada. Yağış olup, sular normale dönmedikçe saniyede 500 metreküp şartını yerine getiremeyiz. 500 metreküpü ekimde veremeyiz. Sonraki aylar verebilmemiz yağışlara bağlı. 1987'de Saddam, tank zoruyla Suriye ile anlaşma yapmış. Buna göre Fırat sularının yüzde 58'ini Irak, yüzde 48'ini Suriye kullanıyor. Oysa, Irak Dicle suyunu kullanmalı. Çünkü, Türkiye 23 milyar metreküp olan Dicle potansiyelinden şu anda 1 milyar metreküp kullanabiliyor. GAP bitince de bu miktar 7 milyar metreküp olacak. Türkiye, 31 milyar metreküp'lük Fırat suyununu yarı yarıya Suriye ile paylaşmak istiyor. Böylece, iki nehrin suyu birlikte ele alınırsa, bu sular üç ülkeye de yeter ve adil paylaşım sağlanmış olur. Bu nedenlerle, Suriye su konusunda Türkiye'den değil, Irak'tan talepte bulunmalı.’’

  Altınbilek, Türkiye-Suriye arasında geçmişte yapılan protokolde kuraklık halinin dikkate alınmadığını belirterek, Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye ile yeni baştan görüşmesi ve bu ülkeye verilecek su konusunda bir anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi. Suriye'nin GAP projelerine karşı çıktığını bildiren Altınbilek, ‘‘Keban, Atatürk, Karakaya barajlarını yapmasaydık, eylülde Suriye'ye verdiğimiz su miktarı 50-60 metreküpe kadar düşerdi. Aradaki 100 metreküp, barajlarımızdan enerji amaçlı bırakılan sudan kaynaklanıyor. Bunu, Suriye de biliyor, yine karşı çıkıyor’’ diye konuştu.

  Normalde eylülde Fırat'tan saniyede 150 metreküp su akarken, bu yıl bu miktarın ortalama 50 metreküpe düştüğünü anlatan Altınbilek, ‘‘Barajlar olmasa, Suriye zararlı çıkardı. Çünkü güneyde buharlaşma daha fazla’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı