Gündem Haberleri

  Kuraklık Konya'da buğday ekimini azalttı

  A.A.
  06.10.2007 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya'da, çiftçinin geçen sezon yaşanan kuraklıktan dolayı istediği verimi alamaması nedeniyle, bu yıl buğday ekim alanının yüzde 30 oranında azaldığı bildirildi.

  Konya'nın merkez Karatay İlçesi Ziraat Odası Başkanı Lütfi Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekim ayının gelmesiyle birlikte çiftçinin hububat ekimine başladığını, ancak geçen dönem kuraklıktan dolayı yaşanan sıkıntılar nedeniyle buğday ekimi yapan çiftçi sayısının geçen yıla göre önemli ölçüde azaldığını söyledi.

  Geçen sezon buğdayda önemli oranda verim kaybı yaşayan ve zarar eden çiftçinin, bu yıl da buğday ekmekten kaçındığını ifade eden Topbaş, “Tahıl ambarı Konya, küresel ısınmadan en fazla etkilenen yerler arasında bulunuyor. Buğday çiftçisi, bu sezon bunun acısını diğer üreticilerden daha ağır yaşadı” dedi.
  Buğday ekiminin ardından, tohumun çimlenmesi için kasım ve aralık ayı yağışlarının önemli olduğunu bildiren Topbaş, şöyle konuştu:
  “Buğday üretiminde ayrıca 15 Nisan ile 20 Mayıs arasındaki yağışlar da ürünün gelişimi ve rekoltesi açısından son derece önemlidir. Bu tarihten sonra yağan yağmurun artık çiftçiye bir faydası olmaz. Oysa küresel ısınma nedeniyle artık yağışların dönemi bile belli değil. Zaten sulama sorunu yaşayan çiftçi, yağışlara da güvenmediği için bu sezon buğday ekmiyor. Çiftçi, geçen sezon yaşadıklarının etkisiyle bu yıl karamsar.”

  Türkiye'nin hububat üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Konya'da, bu yıl buğday ekim alanlarının yüzde 30 oranında azaldığını ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:
  “Buğdaydan umudunu kesen çiftçi, artık çareyi başka ürünlerde aramaya başladı. Çiftçimiz, hükümetin geçen yıl başlattığı yeşil bitkiye yönelik desteklemelerin de etkisiyle bu alana yöneldi. Küresel ısınma nedeniyle büyük verim kaybı yaşayan ve buğday konusunda umudunu yitiren çiftçi, bu yıl yonca, silajlık mısır, fiğ ekimi yapıyor. Konya'da yağışlara güvenilmediği için sadece yer altı kuyusu olan çiftçiler, buğday ekimi konusunda rahat davranabildi. Büyük oranda tarımsal faaliyetle uğraşılan Karatay bölgesinde ise durum daha da kötü. Buğday tarlalarının yüzde 50'sinde ekim yapılmadı.”
  Bu sıkıntının sadece Konya'da değil tüm Türkiye'de yaşandığını, ancak durumun düzelmemesi halinde Konya'da birkaç yıla kadar buğday eken çiftçi kalmayacağını belirten Topbaş, bu sorunun çözülmesi konusunda en önemli noktanın Konya Ovası'nı suya kavuşturacak Mavi Tünel Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesi olduğunu kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı