GeriGündem Kuraklık desteği başvuruları için son tarih 31 Temmuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuraklık desteği başvuruları için son tarih 31 Temmuz

Kuraklık desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler için ilgili tarım il ve ilçe müdürlüklerine şahsi başvuru süreleri Salı günü (31 Temmuz 2007 tarihinde) sona eriyor.

Kuraklık nedeniyle, Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve Ziraat bankası borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesini isteyen çiftçilerin de ayrıca ilgili kuruluşların şubelerine en son 31 Temmuz 2007 tarihine kadar yazılı başvurularını yapmaları gerekiyor.

Kuraklık Kararnamesi kapsamında belirlenen 40 ilde buğday, arpa, korunga ve fiğ ürünleri zarar gören çiftçilerin ilgili tarım il ve ilçe müdürlüklerine, 31 Temmuz 2007 tarihi mesai saati bitimine kadar şahsi olarak müracaat etmeleri gerekiyor.

Müracaatların ardından yapılan tespitler sonucunda çiftçilerin rekolte kaybına neden olan alanlar için destek verilecek. Bunun için de il ve ilçelerden gelen ve o ilin zararının ne kadar olduğunun belirtildiği icmaller toplanıp miktar belirlenecek ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Maliye Bakanlığı'ndan ek ödenek talep edilecek. Maliye Bakanlığı ile Hazine ödenek miktarına birlikte karar verecekler.

Hasat yapıldığından kuraklık zararı tespiti için bölgelerde son 5 yılın rekolte ortalamaları esas alınacak. Daha sonra da zarar oranı tespit edilecek.

SULU ALANLARA DESTEK YOK

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, söz konusu 40 ilde sulu tarım alanlarına destek verilmeyeceğini, kuraklık desteğinin sadece kuru tarım alanlarına verileceğini vurguladılar.
Yetkililer, kuraklıktan zarar gören 40 ilde çiftçilerin ürünlerinin yüzde 3 ile yüzde 40 arasında zarar gördüğünü kaydettiler.

4 ÜRÜNE KURAKLIK DESTEĞİ VERİLECEK

Bakanlar Kurulu'nun 4 Temmuz 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, “2007 Yılı İlkbahar Döneminde Türkiye'nin Çeşitli İllerinde Meydana Gelen Kuraklık Nedeniyle Zarar Gören Çiftçilere Nakdi Desteğin Hibe Olarak Verilmesine ve Bu Çiftçilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Tarımsal Kredi Borçlarının Ertelenmesine İlişkin Kararı”na göre, kuraklık nedeniyle ürünlerinin yüzde 25 ve üzerinde zarar gördüğü il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilere destek verilecek.
Bu çerçevede çiftçilere, sertifikalı tohumluk ihtiyacının karşılanması amacıyla, kaybettikleri ürün miktarına karşılık gelen alan için, buğdayda dekar başına 15 YTL, arpa ve korunga için dekar başına 12 YTL, fiğ için de dekar başına 20 YTL tutarında kuraklık desteği ödenecek.
İl/ilçe hasar tespit komisyonlarınca yapılacak belirlemeler sonucunda kuraklık desteği alabilecek olanların, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) tarafından kullandırılan (hazine kaynağına dönüşmüş krediler dahil) ve bu kararın yayımı tarihi itibarıyla vadesi henüz gelmemiş veya vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresi içerisinde olan tarımsal kredi borçları (düşük faizli krediler dahil), bu kararın yayımı tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibariyle ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle bu tarihten itibaren 1 yıl süreyle ertelenecek.

DESTEKTEN, 40 İL'DEKİ ÇİFTÇİ YARARLANACAK

Kuraklık nedeniyle çiftçilere destek ödenecek iller, Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat olarak belirlenmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle