Gündem Haberleri

  Kunduz'da silahlar sustu

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 13:36 | Son Güncelleme:

  Taliban'ın kuzeyde sığındığı son kale olan Kunduz'da günler süren çatışmaların ardından silahların sustuğu öne sürüldü.

  Kuzey İttifakı'nın, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki askeri ataşesi Abdül Vadut Kudusi, edindiği bilgilere göre Kunduz şehrinde herhangi bir askeri faaliyetin olmadığını söyledi.

  Kudusi, şehrin Kuzey İttifakı'nın kuşatması altında olduğunu ve Taliban mevzilerinin bulunduğu dış mahallelere Amerikan bombardımanının sürdüğünü hatırlattı.

  İttifakın Duşanbe'deki basın ataşesi Ariyonfard Şamsulkhak da Kunduz kuşatmasının gün geçtikçe güçlendirildiğini, Taliban'ı silahlarını bırakıp teslim olmaları konusunda ikna etmeye çalıştıklarını kaydetti. 

  Çatışmada sivil kayıplar olacağı endişesini taşıdıklarını, kan akmasını istemediklerini anlatan Şamsulkhak, bu nedenle Taliban ile görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

  Kunduz sakinlerinin Taliban'ın esiri olduğunu ifade eden Şamsulkhak, Taliban'ın kentte El Kaide güçleri dahil 10-12 bin savaşçısı bulunduğunu belirtti.

  BOMBARDIMANDA 1000 KİŞİ ÖLDÜ

  Molla Fazıl adlı bir Taliban yetkilisi ABD uçaklarının hafta sonunda Kunduz bölgesine düzenlediği bombardımanlarda binden fazla insanın öldüğünü iddia etti. Fazıl, bombardımanlar sonucunda Kunduz bölgesinde 800, Hanabad kasabasında da 250 kişinin öldüğünü öne sürdü.

  7 SİVİL DE NANGARHAR'DA ÖLDÜ
    
  Amerikan uçaklarının bugün, Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar eyaletinde bulunan, yerel mücahit komutanların kontrolündeki küçük bir köye düzenlediği bombardımanda 7 kişinin öldüğü öne sürüldü.

  Henüz herhangi bir bağımsız kaynak tarafından doğrulanmayan habere göre Torkham sınır kapısındaki bir Afgan askeri, "Bombardımanın amacını anlamadık. Burada ne Arap ne de Taliban güçleri var" dedi.

  Amerikan uçaklarının dün yine aynı köye düzenlediği bonmabardımanda en az 30 kişinin yaşamını yitirdiği iddia edilmişti.

  ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
    
  Bu arada, Taliban askerleri ile Kuzey İttifakı güçleri arasındaki çatışmalar Kunduz'un 20 kilometre doğusundaki Hanabad kasabası cephesinde geceyarısı boyunca devam etti.

  Çatışmalar sırasında bir Amerikan uçağının bölge üzerinde uçtuğu, ancak bomba atmadığı belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı