Gündem Haberleri

  Kunduz teslim oluyor

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Taliban'ın Kuzey'deki son kalesi Kunduz'daki kuşatma devam ediyor. Kentte bulunan 1700 savaşçı, İttifak'a teslim oldu. SKY TV ve CNN kentten çekilen Taliban konvoylarının görüntülerini yayınladı.

  Afganistan`da kuşatma altındaki Kunduz kentinden sabah saatlerinde 600 yabancı savaşçı teslim oldu. Kuzey İttifakı komutanlarından Emanullah Han, Çeçen, Arap ve Pakistanlı savaşçıların silahlarıyla teslim olduğunu söyledi.

  Yabancı savaşçılar, Özbek General Raşid Dostum ile diğer ittifak komutanları Atta Muhammed ve Muhammed Muhakik`in güçleri trafından Mezar-ı Şerif`e götürüldü.

  TESLİMLER DEVAM EDİYOR

  Emanullah Han, teslim olma sürecinin başladığını belirterek, `Bu ilk grup, devamı gelecek`` demişti.  Öğlen saatlerinde Kuzey İttifakı, Kunduz kentinin Taliban tarafından tahliyesinin sürdüğünü, bugün 1700 Taliban askerinin teslim olduğunu açıkladı.

  Kuzey İttifakı`nın Savunma Bakanı General Muhammed Kasım Fehim`in sözcüsü Muhammed Nebil, bu sabahtan beri bin kadar Taliban milisinin silahlarını bırakarak, Özbek General Raşid Dostum`un denetimindeki Mezarı Şerif`te bulunan Birleşik Cephe komutanlığına teslim olduğunu belirtti.

  Sözcü, 50 kamyonetle birlikte gelen 700 kadar Taliban askerinin de doğuda Muhammed Davud komutasındaki Tacik güçlere teslim olduklarını kaydetti.

  SKY TV ŞEHRİ TERKEDEN KONVOYLARI YAYINLADI
    
  SKY TV`nin Kunduz yakınlarında bulunan muhabiri David Cheater`ın videophone aracılığıyla geçtiği görüntüler, Taliban güçlerinin büyük konvoylar halinde Kunduz`u terkettiklerini ortaya koydu.

  SKY TV muhabiri`nin Kunduz çıkışındaki bir köprü yakınına kurduğu videophone aracılığıyla gönderdiği görüntülerde, yüzlerce araçtan oluşan ve ağır silahların da yüklü bulunduğu konvoyun Kunduz`u terkedişi sırasında, çevredeki tepelerde konuşlanan Kuzey İttifakı güçlerinin ise herhangi bir müdahalede bulunmadıkları dikkati çekti.

  SKY TV muhabiri, kenti terkeden Taliban askeri sayısının şimdiden yüzlerle ifade edilebilecek noktaya geldiğini, bine yaklaştığını duyurdu.

  Bu arada görüntüler bölgedeki durumun son derece sakin olduğunu da ortaya koyuyor. Kuzey İttifakı ile Taliban arasındaki görüşmelerin ardından gelişen Kunduz`un teslimi sırasında, şu ana kadar herhangi bir çatışma olmadığına dikkat çekiliyor.

  KONVOYLARI CNN DE YAYINLADI   

  CNN de, onlarca araç içindeki yüzlerce Taliban askerinin teslim olmak için Kunduz`dan çıktığının görüldüğünü duyurdu.

  Haberde, Taliban askerlerinin Kuzey İttifakı askerleriyle el sıkıştıkları ve silahlarını teslim ettikten sonra serbest bırakılacakları belirtildi.

  CNN`in haberinde, teslim olanlar arasında Taliban`ın yanında savaşan yabancıların bulunmadığı belirtildi.  
   
  İTTİFAK GÜÇLERİ SALDIRIYA BAŞLADI
         
  Öte yandan Rus İnterfaks ajansı, Kuzey İttifakı güçlerinin Kunduz kentine saldırmaya başladıklarını duyurdu.

  Yakındaki Talokan kentinden geçilen haberde İnterfaks, ittifak komutanlarından Davud Hüseyini`nin, TSİ 09.30`da 5 bin kişiden oluşan güçlerinin Kunduz`a ilerlemeye başladığını söylediğini duyurdu. Haber, henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

  İtifakın doğu cephesi komutanlarınrdan Hüseyini, sabaha karşı bin 200 Taliban askerinin kent dışında teslim olduğunu da söyledi. Hüseyini, daha çok Taliban askerinin kan dökülmeden teslim olmasını sağlamak için gün içinde görüşmelerin de devam edeceğini belirtti.

  TALİBAN`IN BİR YARDIM YOLU KESİLDİ

  Muhalefet güçlerinin Kandahar ile Pakistan sınırı arasındaki bir kasabayı ele geçirerek, Taliban`a yardım yolunu kestikleri öğrenildi.

  Eski Afgan kralı Zahir Şah yanlısı Hamid Karzai, eski Kahdahar mücahit valisi Gül Ağa komutası altındaki güçlerinin, dün Kahndahar ile Çaman sınır geçişi arasındaki Tahta Pul`a girdiklerini söyledi.

  Ancak Pakistan`daki İslami Basın Ajansı, bir Taliban yetkilisinin, Ağa`nın güçlerinin Kandahar`ın 100 kilometre doğusundaki Bala Zera`da püskürtüldüğünü söylediğini duyurdu.  Taliban yetkilisi, ``Onlar yendik. Pek çok kişi öldü, kalanları kuşatma altında`` dedi.

  Pakistan`daki Taliban yanlısı gruplar, Çaman sınır geçişini, sınır bölgesindeki mültecilere ve bölgedeki Taliban güçlerine yardım göndermede kullanıyorlar.
         
  KABİL`DE AMERİKAN VE İNGİLİZ ASKERLERİ
      
  Öte yandan, Kabil sakinleri, çok sayıda Amerikan ve İngiliz askerini kentteki bir binaya girip çıkarken gördüklerini söyledi.

  Afganistan`a yönelik askeri harekatın başlamasından bu yana Kabil`de ilk kez Amerikan ve İngiliz askerleri görülürken, halk, bu askerlerin binaya gece boyunca girip çıktıklarını, bu binayı üs olarak kullanıyor olabileceklerini belirtti.

  Bir görgü tanığı, ``30-40 kadar silahlı Batılı`yı gördüğünü ve  bunların binadan sadece gece çıktığını`` söylerken, bir başkası da ``yabancıların olduğunu, ama binadan pek çıkmadıklarını`` belirtti.

  TALİBAN, GÜNEY'DE DİRENİYOR

  Taliban savaşçılarının, Afganistan`ın güneyinde Kuzey İttifakı güçlerinin bir saldırısını püskürttükleri öne sürüldü.

  Taliban`a yakın ve Pakistan`dan yayın yapan Afgan İslam Ajansı`nın (AIP) haberine göre, Taliban, Kuzey İttifakı`nın dün gece boyunca Kandahar ile Pakistan sınırı arasındaki bölgede giriştiği şiddetli taarruzu püskürttü.

  TACİK GENERAL: ARTIK GÖRÜŞME YOK

  Öte yandan, Taliban`ı kuzeydeki Kunduz`da kuşatan Kuzey İttifakı`nın Tacik kökenli komutanı General Muhammed Davud, Taliban yetkilileriyle artık görüşmeyeceklerini açıkladı.

  Kuzey İttifakı`nın bu cephedeki operasyonlarından sorumlu komutanı General Davud, buna karşın Kunduz`da sıkıştırılan Taliban`a karşı şu anda bir taarruz hazırlığında olmadıklarını belirtti.

  ``Kunduz kuşatmasının, kenti terketmek isteyen siviller ve teslim olacak milisler için süreceğini`` belirten General Davud, ``buna karşın Özbek General Raşit Dostum komutasındaki güçlerin kendi taraflarından bir taarruz başlatabileceklerini`` kaydetti.

  Kuzey İttifakı bünyesinde rekabet halindeki Özbek ve Tacik gruplar için Kunduz kentinin ele geçirilmesinin siyasi prestij açısından önemine dikkat çekiliyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı